Героям слава: до столиці повернувся спецрейс Інтерсіті Київ—Крути—Київ

29 січня 2018, 16:15
Покупайте билеты на сайте Мы официальные партнеры Укрзализныци!
Роберт ВАСИЛЬ, Фото Олега Сірика

Укрзалізниця долучилася до урочистостей з нагоди 100-річчя бою під Крутами, призначивши на цей день швидкісний поїзд Інтерсіті № 798/797 Київ—Крути—Київ. Із залізничного вокзалу столиці до станції Крути, що на Чернігівщині, цим поїздом вирушили військові ліцеїсти з різних міст України, а також ветерани ЗСУ.

Рівно сто років тому — наприкінці січня 1918 р. — з київського вокзалу вирушив поїзд у напрямку Ніжина—Бахмача. У ньому їхало до шести сотень юнаків віком 16—20 років — учнів київської військово-юнацької школи ім. Богдана Хмельницького, студентів Київського університету, інших вишів та гімназій.

Вони йшли назустріч московсько-більшовицьким бандам під командуванням Муравйова, що насувалися на Київ. Завдання, що ставилося перед добровольцями, — затримати просування російських військ, щоб дати можливість українському уряду укласти Брестський мир, що дало б можливість отримати військову допомогу для захисту від зовнішньої агресії.

Доїхати цьому потягові довелося лише до станції Крути, де українські юнаки дали бій багаторазово переважаючим силам ворога (військо Муравйова налічувало до 5 тис. солдатів і матросів).

Звичайно, українським юнакам не вдалося перемогти у тому бою. Їм бракувало всього: і чисельності, і військового вишколу, і зброї, і набоїв. Багато з них не повернулися з поля бою. Декілька десятків загинуло, а 27 студентів були захоплені більшовиками і розстріляні на залізничній станції.

Проте головне завдання вони виконали — затримали просування російської армії і зруйнували залізничні колії. Завдяки цьому український уряд отримав чотири дні передишки. За цей час довгоочікуваний мир було укладено, причому Росія мусила вперше визнати факт існування та кордони України.

Пройшло століття. 28 січня 2018 р. на першому пероні київського вокзалу знову зібралися юнаки у військовій формі — учні військових ліцеїв з усієї України. Вони теж сідали у потяг, що прямував до Крут, для того, щоб ушанувати пам’ять своїх попередників, які закладали перші камені у підмурівок української держави.

Спеціально з нагоди урочистого заходу Укрзалізниця призначила на цей день швидкісний поїзд № 798 Київ—Крути. Для перевезення майбутніх офіцерів було надано комфортабельний потяг Інтерсіті+, що вирушив з вокзалу о 8.35 і менш ніж за дві години доправив пасажирів до кінцевої точки маршруту.

Прибувши на місце, курсанти вишикувалися та під супровід військового оркестру рушили до Меморіалу героїв Крут, що збудований на місці бою — приблизно за 800 м від станції. Після знайомства курсантів із експозицією музею, відбулися урочисті заходи із вшанування пам’яті героїв Крут.

 

 

 

Початково планувалося, що участь у цих заходах братиме Петро Порошенко. Проте через штормове попередження президентський гелікоптер не отримав дозволу на посадку у Чернігівській області. Тому нинішніх спадкоємців героїв Крут вітали члени українського уряду.

Наприкінці урочистостей військовим ліцеям було вручено державні прапори України з пам’ятними стрічками на честь 100-річчя бою під Крутами.

Після цього курсанти попрямували на станцію, де на них чекав гарячий обід, приготований на польових кухнях, і поїзд Крути—Київ, що рушив у зворотній шлях рівно о 15.00.

Олександр Забєльський,

учень ІІ курсу Одеського військового ліцею, 16 років:

«Подвиг героїв Крут — дуже важлива подія в українській історії. Сто років тому українські хлопці — наші ровесники — не побоялися дати відсіч ворогу. І сьогодні ми навчаємося для того, щоб так само, як вони, боронити нашу державу.

Саме тому я вступив до військового ліцею, учні якого отримують посилену військову і фізичну підготовку. Після закінчення планую продовжити військову освіту та вступити до Одеської військової академії. Мрію стати офіцером високомобільних десантних військ. Тому, звичайно, для мене дуже важливою є можливість брати участь у відзначенні сторіччя подвигу героїв Крут.

Нам з хлопцями дуже сподобалося їхати до Крут поїздом Hyundai. Він дуже відрізняється від тих, якими нам раніше доводилося подорожувати. Більшість із нас вперше мали нагоду побувати в таких гарних і комфортних вагонах. Тож ми вдячні Укрзалізниці за таку можливість».

Віце-прем’єр-міністр Павло Розенко:

«Станція Крути — крихітна точка на карті Української залізниці. Проте вона назавжди увійшла в історію, як місце однієї з найвизначніших битв українського народу за свою незалежність. Саме тут відважні юнаки дали рішучий бій російським загарбникам. Всього на кілька діб затримали вони просування ворога. Але цих кількох діб вистачило, щоб закласти основу української державності на століття вперед».

Міністр культури Євген Нищук:

«Сьогодні на київському вокзалі у поїзд Київ—Крути зайшло майже шістсот юнаків, майбутніх офіцерів, на яких незабаром буде триматися могутність нашої держави. Їдучи цим потягом разом з ними, ми повнилися романтизмом і вірою в те, що з такою молоддю нам вдасться подолати всі труднощі і перешкоди.

Сьогодні цей же поїзд відвезе нас назад до Києва. А от багато з тих, хто їхали цим маршрутом 100 років тому, додому не повернулися, впавши під кулями жорстокого ворога, що й сьогодні роздирає нашу країну. Проте ці 300 українських спартанців стали легендою, яка назавжди увійшла в національну пам’ять українців».

Magistral logo

Поширити y соціальній мережіЧи не хочете поділитися своїми думками з цього приводу?