Компенсація вартості оренди житла залізничникам: що, кому і як?

11 травня 2018, 12:49
Покупайте билеты на сайте Мы официальные партнеры Укрзализныци!
Тетяна Копилова,  Інфографіка Олексія ПОСУДІЄВСЬКОГО

Компенсація вартості оренди житла для залізничників — практика не нова. Інша справа, що донедавна вона була мало поширеною й доступною здебільшого управлінському апарату товариства. Що змінилося з введенням у дію нового Порядку виплат компенсації працівникам ПАТ «Укрзалізниця» за винаймання житла, як пільгою може скористатися персонал і що для цього потрібно знати, дізнавалася кореспондент газети «Магістраль».

Новий Порядок запроваджено наприкінці березня. Керівники регіональних філій та філій уже мали б привести власні внутрішні документи у відповідність до нового наказу, тож залізничники, які винаймають житло, можуть звертатися до роботодавця щодо компенсації орендної плати. Для цього потрібно зібрати на комісію з розгляду питань щодо надання матеріальної допомоги та компенсацій невеликий пакет документів   . Зверніть увагу, що розраховувати на компенсацію орендної плати роботодавцем людина може лише за наявності договору на винаймання житла та відсутності нерухомості в цьому регіоні.

У разі позитивного рішення комісії потрібно буде кожного місяця приносити до бухгалтерії документ, який би засвідчив оплату такої послуги орендодавцю. Це може бути чек, квитанція чи навіть розписка про передавання й отримання грошей. Головне, щоб у такому платіжному документі були зазначені паспортні дані та ідентифікаційний код людини, котра отримує орендну плату, за який період здійснюється платіж і дата цієї фінансової операції. Якщо всі документи в порядку, то фінансисти нарахують пільгу особі вже в найближчу заробітну плату.

Варто сказати, що розмір компенсації за оренду житла прив’язано до мінімальної заробітної плати в країні та кількості мешканців населеного пункту (див. інфографіку). Тобто чим більше місто, тим більше коштів за оренду відшкодовує своєму працівнику роботодавець. Якщо в країні зростає мінімальна заробітна плата, збільшуються й виплати за цією відомчою пільгою. Крім того, граничний розмір компенсації може зростати, якщо фахівець переїхав на нове місце роботи із сім’єю, але не більше ніж у 1,5 раза.

Коли людина звільняється, притягується до дисциплінарної відповідальності чи відсторонюється від роботи за рішенням суду, вона втрачає право на пільгу. Якщо роботодавець дізнається, що працівник передає житло в суборенду іншим особам, також буде позбавлений компенсаційних виплат.

Бліц-інтерв’ю

Директор з управління персоналом та соціальної політики ПАТ «Укрзалізниця» Євгеній Козак розповів, хто може скористатись орендною пільгою, про вирішення питання фінансування цього проекту та кінцевий результат, на який розраховує менеджмент компанії від нововведення.

— Євгенію Валерійовичу, які завдання з точки зору управління персоналом має виконувати Порядок виплати компенсації працівникам товариства за оренду житла?

— У рамках нового документа ми створили систему, що дає змогу Укрзалізниці ефективніше здійснювати ротацію персоналу в межах усієї країни. Щороку товариство активно практикує переведення фахівців з одного регіону в інший, бере на роботу сотні, а то й тисячі випускників вишів, професійно­-технічних навчальних закладів. Така пільга від роботодавця дає можливість людям швидше приймати рішення щодо переїзду в інший регіон. Адже наступне питання після розміру заробітної плати — забезпеченість житлом. Раніше ми намагалися вирішувати його різними способами: гуртожитки, бригадні будинки, приміщення колишніх відомчих здравниць, та до цього часу консолідованої політики підтримки ротації персоналу в товаристві не було. Найближчим часом відбуватиметься централізація багатьох виробничих процесів у товаристві, які зосереджуватимуться в одній місцевості. Знайти там необхідну кількість кваліфікованих залізничників досить складно. Тож наше завдання — запропонувати умови для проживання працівників поблизу нового місця роботи.

Також цей інструмент допоможе заохочувати фахівців робітничих спеціальностей переїздити з периферії на роботу до підрозділів компанії, що розташовані у великих містах. За приклад візьмемо Дарницький вагоноремонтний завод. Нині тут дефіцит зварників, слюсарів, бо столиця — фінансово-­економічний осередок країни, політичний центр, місто білих комірців. Люди з регіонів готові працювати на цьому підприємстві за, на мій погляд, не найвищу заробітну плату за столичними мірками, але прийнятну за регіональними. Втім, вартість оренди квартири у Києві дорівнює зарплаті слюсаря на заводі. Разом із тим роботодавець розуміє, що такий працівник створює для компанії прибуток, будуючи та ремонтуючи рухомий склад. Через відсутність такого персоналу падають обсяги виробництва, його якість. Тож новий порядок компенсації оренди житла — інструмент для вирішення браку робочого персоналу в індустріальних центрах.

Інша важлива мета створення документа — оптимізація затрат на організацію такої пільги. Нещодавно, аби визначити вартість оренди житла, необхідно було замовляли огляд такого ринку в певному регіоні у брокерських компаній. На послуги витрачалося від 2 до 4 млн грн на рік. Втім, це не сприяло об’єктивній оцінці нерухомості, а було просто страхувальним механізмом для того, щоб контролювальні органи не могли поставити під сумнів питання визначення вартості оренди житла. Зараз Укрзалізниця відмовилася від цього підходу на користь методу диференційованого визначення розміру компенсації з прив’язанням до мінімальної заробітної плати та кількості жителів населеного пункту.

— Чи витримає компанія таке фінансове навантаження?

— Зараз збирається інформація щодо того, скільки загалом коштів треба запланувати в бюджеті товариства на цю статтю витрат. Деякі керівники служби кадрів нині бояться обробляти такі заяви, аргументуючи відсутністю фінансів. Втім, коли буде розуміння, скільки ж необхідно закласти коштів через централізовану систему планування, регіональні філії та філії отримають можливість керувати таким процесом. І хоч окремої статті витрат ще немає, це не повинно зупиняти надання пільги нашим співробітникам. Такі питання будемо, зокрема, вирішувати на рівні керівництва ПАТ «Укрзалізниця».

Якщо поглянути на питання з точки зору затрат товариства, то йдеться про чималі суми. Але тут варто розуміти, яку додаткову вартість створює людина. Коли до Києва з Житомира приїхав працювати бухгалтер І категорії, котрий отримує 8—10 тис. грн і просить компенсацію оренди квартири на 9 тис. грн, то як роботодавець маю поставити собі запитання: чи можна знайти такого фахівця у столиці без додаткових затрат. Інша справа — зварювальник шостого розряду, якого сьогодні знайти у Києві дуже проблематично. В такому випадку однозначно буде прийнято рішення про компенсацію винаймання житла.

— Тобто інструмент стосуватиметься фахівців, котрі своєю працею створюють основний продукт Укрзалізниці, та представників гостродефіцитних спеціальностей?

— Саме так. Незабаром проведемо додаткове навчання членів відповідних комісій, аби роз’яснити ці нюанси. Сподіваюся, вже на наступний рік буде визначено бюджет фінансування такої пільги працівникам компанії. Також зараз ми збираємо інформацію від керівників філій та членів комісій щодо того, як покращити цю систему чи зробити її більш прозорою та ефективною. Фактично вона має функціонувати як живий організм, що реагує на потреби окремо взятого регіону, структурного підрозділу й особливостей ринку праці.

 

 

 

Magistral logo

Поширити y соціальній мережі


Читайте такожЧи не хочете поділитися своїми думками з цього приводу?