Науково-дослідний інститут Укрзалізниці отримав сертифікат ISO

26 квітня 2018, 11:38
Покупайте билеты на сайте Мы официальные партнеры Укрзализныци!
Микола Копилов, «Магістраль». Фото філії «НДКТІ»

Науково-впроваджувальний центр філії «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут залізничного транспорту» ПАТ «Укрзалізниця» (НДКТІ) отримав атестат про відповідність вимогам міжнародного стандарту якості ДСТУ ISO/IEC 17025:2006. Сертифікат не лише закріплює лідерські позиції центру в Україні, а й надає перспективу просування на європейському ринку, де наші науковці вже успішно працюють. Про це розповів директор філії «НДКТІ» ПАТ «Укрзалізниця» Володимир Зайцев.

 

— Володимире Олександровичу, які переваги надає установі акредитація за стандартом системи управління якістю ISO?

— Головна перевага в тому, що, отримавши цей сертифікат, ми зможемо й надалі здійснювати роботи у сфері випробувань рухомого складу та елементів інфраструктури. Річ у тім, що з 1 червня поточного року, через зміни у законодавстві, таке зможуть виконувати лише відповідним чином акредитовані організації. Отже якби ми не провели цю роботу, то ПАТ «Укрзалізниця» довелося б шукати сторонню компанію. На ринку такі послуги коштують у 2—2,5 раза більше, ніж пропонуємо ми. А це — величезні обсяги: минулого року нами обстежено тільки на предмет можливості подальшої експлуатації 13 тис. вагонів. Власне за рахунок акредитації вже збільшилась і кількість замовлень від приватних власників рухомого складу — промислових підприємств. Це — «живі» гроші й прибуток для Укрзалізниці.

— Чи багато часу і сил потребувало отримання акредитаційного атестата?

— Відповідний закон «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» й нормативні акти до нього було ухвалено в 2015 р. Окремий підрозділ — Науково-впроваджувальний центр (НВЦ) — при філії створили у 2016-му. Тобто понад два роки знадобилось, аби пройти всі етапи акредитації.

— Зазвичай для цього підприємства залучають спеціалізовані консалтингові компанії. Ви також користувалися їхніми послугами?

— Ні, лише самостійна робота працівників НДКТІ без залучення інших організацій до розробки, впровадження та вдосконалення документів системи управління якістю. Одночасно ми актуалізували нормативну базу, відкалібрували вимірювальне устаткування. А ще здійснили навчання та сертифікацію персоналу, провели порівняння з іншими акредитованими лабораторіями України. Дослідження підтвердили спроможність НВЦ якісно виконувати випробування та вимірювання, забезпечуючи при цьому достовірні результати. Отже, Національному агентству з акредитації України (НААУ) нічого не лишалося, як офіційно визнати нашу компетентність і видати атестат.

— Що це дає вашій філії?

— Нині у структурі ПАТ «Укрзалізниця» філія «НДКТІ» є єдиною акредитованою організацією в сфері вимірювань і випробувань. Варто зазначити, що ці послуги мають виражений економічний ефект. У 2017 р. він перевищив 1 млрд грн. Це — зменшення витрат на ремонти та модернізацію, запобігання транспортним подіям тощо.

— Які послуги сьогодні пропонує та надає НДКТІ?

— Працюємо за напрямками: продовження терміну служби вантажних вагонів, тягового та моторвагонного рухомого складу, а також проведення ходових динаміко-міцнісних, ресурсних, експлуатаційних випробувань, оцінка опору втоми і довговічності, перевірка якості матеріалів, лабораторні випробування, розробка технічної та конструкторської документації. У складі філії є також Центр технічного аудиту (ЦТА), де наші працівники приймають продукцію на 69 підприємствах, які не входять до складу ПАТ «Укрзалізниця», за окремими прибутковими договорами. Ще у складі інституту є єдиний в Укрзалізниці Центр підготовки зварників, де проходять навчання робітники галузі. Але про ці підрозділи я розповім у наступному інтерв’ю. Наразі, користуючись нагодою, хочу побажати залізничникам і читачам «Магістралі» успіхів у нашій шляхетній справі та запевнити, що НДКТІ докладатиме максимум зусиль у наданні якісної допомоги всім підрозділам ПАТ «Укрзалізниця».

— Що ви пропонуєте на міжнародному ринку та як вплине на це акредитація?

— Пропонуємо те, що і на внутрішньому ринку. Зокрема, технічне діагностування з метою подовження термінів служби вантажних та ізотермічних вагонів, а також локомотивів. Це підтверджують чинні свідоцтва Дирекції Ради із залізничного транспорту держав-учасників Співдружності (СНД, Грузія, країни Прибалтики). Наші фахівці, зокрема, вже два роки співпрацюють із Даугавпілським локомотиворемонтним заводом (Латвія). Атестація за міжнародним стандартом дає нам ширші можливості для роботи за кордоном. Ми визнані там. Проте філія «НДКТІ» не зупиняється на досягнутому і продовжує працювати в різних напрямках розвитку своєї діяльності відповідно до гасла: «Наукою здолаємо!».

 

Згідно із сертифікатом від 15.02.2018 р. за № 2Т1454, підтверджено компетентність НВЦ НДКТІ відповідно до вимог ДСТУ ISO/IEC 17025:2006 у сфері випробувань рухомого, спеціального рухомого складу рейкового транспорту (у тому числі відомчого та міського), їх вузлів і деталей, елементів інфраструктури залізничного транспорту за показниками міцності, ресурсу, динаміки, геометричних розмірів, маси, шорсткості, твердості, хімічного складу, фізико-механічних властивостей, структури; методами неруйнівного контролю. Результати вимірювань і випробувань визнаються в Україні та в усіх європейських країнах. Сертифікат дійсний протягом 5 років.

 

Magistral logo

Поширити y соціальній мережіЧи не хочете поділитися своїми думками з цього приводу?