ПАТ «Укрзалізниця» зацікавлене у впровадженні дуальної освіти в профільних навчальних закладах

Покупайте билеты на сайте Мы официальные партнеры Укрзализныци!

Спільна нарада Міністерства освіти і науки України та ПАТ «Укрзалізниця», що відбулася 19 квітня, була присвячена питанням підготовки кваліфікованих кадрів для підприємств галузі.

Крім представників міністерства та компанії, у нараді брали участь керівники навчальних закладів, які займаються підготовкою робітників залізничних спеціальностей. Предметом обговорення стали шляхи вдосконалення навчального процесу, впровадження нових методів та покращення матеріально-технічної бази навчальних закладів.

Під час наради директор Департаменту розвитку персоналу та кадрової політики ПАТ «Укрзалізниця» Людмила Василега окреслила основні напрямки взаємодії компанії з навчальними закладами та Міністерством освіти і науки. Намічені заходи повинні дати початок докорінним змінам у системі підготовки фахівців за найзатребуванішими спеціальностями.

 

Галузева рада

Нині завершується робота зі створення органу, завданням якого є створення професійних стандартів, на основі яких повинні розроблятися програми навчання за залізничними спеціальностями. До Галузевої ради долучать представників Укрзалізниці, профспілки залізничників, міністерств освіти та соціальної політики, керівників профільних навчальних закладів.

Сьогодні вже працюють робочі групи з підготовки професійних стандартів для двох спеціальностей: машиніст електровоза та стюард. Саме їх, насамперед, остаточно доопрацюють та затвердять на Галузевій раді.

Стандарти для фахівців

Наступне завдання цього року — створення на основі прийнятих професійних стандартів для цих спеціальностей освітніх норм. Це дасть змогу навчальним закладам поліпшити підготовку потрібних фахівців, яких охоче прийматимуть на роботу в різних підрозділах Укрзалізниці.

Надалі планується розробити професійні та освітні стандарти і для інших залізничних спеціальностей.

Галузеве/регіональне замовлення

На сьогодні практично завершено роботу над створенням галузевого і регіональних замовлень на підготовку фахівців для Укрзалізниці.

— Ми зібрали з усіх регіональних філій дані щодо того, скільки робітників кожної професії вони готові працевлаштувати у найближчі роки. Такий план дає можливість навчальним закладам набирати потрібну кількість абітурієнтів на певні спеціальності з гарантією прийняття на роботу до товариства, — повідомила Людмила Василега.

Дуальна система

Одним зі стратегічних напрямків реформування професійної освіти в Україні є запровадження дуальної форми освіти, що враховує, крім набуття теоретичних знань, опанування практичних навичок роботи за обраною спеціальністю. Звичайно, така методика навчання потребує тісної співпраці між навчальними закладами і роботодавцями, зацікавленими у залученні висококваліфікованих фахівців.

Укрзалізниця спільно з декількома профільними професійно-технічними та вищими навчальними закладами вже цього року починає масштабну роботу щодо впровадження дуальної системи навчання. Пілотні проекти стартуватимуть у трьох регіональних філіях — «Придніпровська залізниця», «Одеська залізниця» та «Південно-Західна залізниця». Але перелік закладів буде розширюватися. Компанія готова надавати можливість майбутнім спеціалістам здобути практичні навички роботи у власних виробничих підрозділах.

Втім для повноцінного впровадження дуальної системи навчання кадрів потрібно створити відповідну законодавчу базу. Така робота проводиться спільно з Міністерством освіти.

Професійна орієнтація

«Нам важливо отримати не просто фахівців, а людей, які зацікавлені у роботі на залізниці, — запевнила Людмила Василега. — Для цього треба починати працювати з молоддю ще зі школи, щоб знайти тих, хто дійсно цікавиться залізницею і готовий присвятити їй своє життя. Ми хочемо допомагати таким дітям і в процесі навчання, і при влаштуванні на роботу. Також компанія зацікавлена, щоб згодом такі вмотивовані працівники підвищували свою кваліфікацію у профільних вишах і ставали висококласними керівниками».

Щоб досягти поставленої мети, Укрзалізниця готова проводити різноманітні заходи, спрямовані на залучення школярів. Це може бути і створення інформаційних матеріалів для шкіл та служб зайнятості, і проведення різноманітних занять, де діти в цікавій ігровій формі дізнаються про залізничні професії та переваги праці в найбільшій українській компанії. Важливим напрямком профорієнтаційної роботи є також розвиток системи дитячих залізниць.

Керівники навчальних закладів, які брали участь у спільному засіданні, розповіли, як осучаснюють і вдосконалюють навчальний процес. Також вони поділилися проблемами, з якими нині стикається система професійної освіти. Всі учасники зустрічі домовилися докласти спільних зусиль до вирішення організаційних і законодавчих проблем, а також для покращення матеріально-технічного оснащення навчальних закладів.

За словами представників Міністерства освіти та Укрзалізниці, подібні наради будуть проводитися регулярно, що дасть змогу всім зацікавленим сторонам максимально ефективно виявляти та вирішувати проблеми, пов’язані з підготовкою робітників залізничних професій.

Завдяки взаєморозумінню і підтримці такої потужної компанії, як Укрзалізниця, сьогодні є можливість вдосконалити матеріальну базу і навчальний процес, створити взірцеві навчальні заклади, які даватимуть своїм випускникам освіту європейського рівня. Така співпраця стане прикладом для всієї України щодо ефективного реформування освіти та впровадження державно-приватного партнерства у цій сфері.

 

Член правління ПАТ «Укрзалізниця» Желько Марчек:

«Після того як українські громадяни отримали можливість потрапити до країн Європейського Союзу без віз, збільшився потік людей, які виїздять на заробітки. Тому важливе завдання українських роботодавців, у тому числі й Укрзалізниці, — створити належні умови, аби люди працювали в країні.

Один із напрямків цієї роботи — розвиток професійної освіти і надання робочих місць, що забезпечують гідні умови праці. Саме тому сьогодні Укрзалізниця надає величезного значення програмам підвищення заробітної плати, соціального розвитку та освіти.

Наше бажання — щоб фахівців для Укрзалізниці навчали у закладах, що мають відповідний досвід. А компанія готова всіляко підтримувати ці заклади, допомагати їхньому розвитку. Зокрема, ми дуже зацікавлені у максимальному запровадженні дуальної освіти».

 

Директор з управління персоналом та соціальної політики ПАТ «Укрзалізниця» Євгеній Козак:

«Для того, щоб підготувати висококласних спеціалістів, необхідна тісна взаємодія закладів освіти з підприємствами-роботодавцями. Сьогодні ми започатковуємо таку співпрацю з закладами, що готують фахівців профільних спеціальностей для Укрзалізниці. Впевнений, що це дасть можливість удосконалити навчальний процес. І вже у недалекому майбутньому працювати у компанію прийдуть добре підготовлені та вмотивовані професіонали».

 

 

 

 

Директор Департаменту професійної освіти Міністерства освіти і науки України Микола Кучинський:

«Міністерство освіти серйозно працює над розбудовою і модернізацією системи професійно-технічної освіти в Україні. І, звичайно, Укрзалізниця як найбільший роботодавець в країні не може залишатися осторонь цього процесу. Адже одним із основних напрямків розвитку освіти є державно-приватне партнерство».


Поширити y соціальній мережіЧи не хочете поділитися своїми думками з цього приводу?