Днями з вокзалу станції Київ-Пасажирський на фестиваль Startup ГогольFest у Маріуполі вирушить перший у Європі арт-потяг. Він буде розмальований ззовні, прикрашений із середини та обладнаний вагоном-сценою.

Уперед на фестиваль

ГогольFest — міжнародна культурна подія, яка на одному майданчику поєднує театр, музику, кіно, літературу, скульптуру, візуальне мистецтво та перфоманс. Починав це мультимистецьке дітище театральний режисер, засновник театру «Дах» Владислав Троїцький у 2007 р. І ось уже впродовж 12 років молоді українські та зарубіжні митці збираються на ГогольFest, який встиг пройти у Києві, Вінниці та Маріуполі. Цьогорічний шестиденний Startup ГогольFest вдруге пройде на березі Азовського моря, у Маріуполі.

Віднедавна захід входить до списку 20 найкращих фестивалів Європи за рейтингом EuropeforFestivals, FestivalsforEurope. Його програмний директор Анна Басова на прес-конференції розповіла, що 2019 р. фестиваль отримав найбільшу підтримку європейських партнерів.

«Дуже потужним буде міжнародний блок театральної програми — туди увійдуть шість вистав із Німеччини, Італії, Швейцарії, Австрії, Литви та Польщі», — радіє вона.

Проте почнеться Startup ГогольFest у Києві, а точніше — в дорозі. Адже саме звідси, з вокзалу станції Київ-Пасажирський, 26 квітня о 19.03 вирушить перший у Європі мистецький потяг ГогольTrain.

Про ГогольTrain

ГогольTrain — це спільний проект фестивалю, АТ «Укрзалізниця» та Міністерства інфраструктури України. Товариство підтримало проект молодих митців, адже взаємодія інфраструктури та культури — один зі способів об’єднати країну. Минулого року команда ГогольTrain співпрацювала з Укрзалізницею, домовившись про два додаткові вагони з Києва. «Минулорічний досвід вийшов феєричним. Цього року друзі фестивалю замахнулись на цілий потяг, що є платформою для культурної мобільності. І у них це вийшло», — кажуть організатори.

Про поїздку

Потяг складається з п’яти плацкартних та трьох купейних (з них два причіпні з Вінниці), одного вагона-сцени та одного вагона-бару. Путівка-квиток містить переїзд Київ—Маріуполь—Київ, три доби проживання в одному з готелів Маріуполя (звісно, учасники ГогольTrain можуть заощадити й обрати собі проживання самостійно) та фестивальний абонемент на нічну сцену. Якщо обирати плацкарт, то усе разом обійдеться у 1750 грн.

«Квитки дуже швидко викуповували ще в першу годину. За тиждень до фестивалю залишається лише один вагон», — розповідає креативний директор ГогольTrain Денис Угорчук.

Автори ідеї створення арт-потяга вважають, що мистецьким дійством буде вже сама дорога. Адже серед пасажирів — музиканти, артисти, режисери, художники, митці, культурні та громадські діячі і всі охочі доторкнутися до мистецтва.

У вагоні-сцені впродовж усієї дороги гратимуть молоді музиканти. На фестивальників чекає якісний живий звук. Серед виконавців будуть проекти «Український міський романс» та «Мало», перфомативні Sheetel та електронна музика Nestor.

На тих же, хто захоче поспілкуватися у спокійній атмосфері, чекатиме вагон-ресторан. Звісно, теж незвичний. Його стилізують під ретро-бар першого класу у міжнародних потягах минулого століття. За цей проект взявся популярний серед творчої молоді Києва подільський заклад «Хвильовий».

Напередодні в Укрзалізниці погодили ескізи художників, які розмальовуватимуть усі 10 вагонів потяга. «Ми хочемо, щоб окремі вагони потім їздили Україною як вагони-музеї. Уявляєте, приїздять на вокзал потяги, а один вагон розмальований? Люди підходитимуть, цікавитимуться. І дізнаватимуться, що цей потяг їздив на фестиваль до Маріуполя, у місто, яке впродовж місяця перебувало в окупації бойовиків так званої ДНР», — розповідає Денис Угорчук.

Фарбуватимуть потяг відомі українські художники та майстри вуличного мистецтва. Серед них SestryFeldman — проект стріт-арт, заснований художницями з Дніпра, сестрами Мішель і Ніколь Фельдман. Він входить до топ-30 українських художників за рейтингом порталу сучасного мистецтва «Мітєц».

Арт-потяг дорогою робить дві зупинки: в Дніпрі, де всі пасажири вийдуть привітатися з містом, та у Волновасі, де на платформі проведуть спільну ранкову руханку. Прибувають фестивальники до Маріуполя 27 квітня о 10.00. До Києва повернуться 1 травня о 12.20.

Внесок залізниці

Усі ескізи і спосіб нанесення малюнків на вагонах погоджували з керівництвом АТ «Укрзалізниця».  Зсередини вагони прикрашатимуть так, щоб  не пошкодити поверхню стін. Для пасажирів фестивального потяга придбано нові комплекти білизни. Обслуговуватимуть їх провідники віком 25—40 років. Також АТ «Укрзалізниця» забезпечить пасажирів напоями та смаколиками. Усі вагони матимуть гучномовці (радіоприймачами). У вагоні-сцені  буде можливість увімкнути професійну концертну апаратуру.

Цікавинки

Пасажири стануть героями документальної стрічки про ГогольTrain від подільського режисера Степана Кулини.

У потязі дотримуватимуться політики «Ніяких відходів» (NoWastePolicy). Учасників закликають не брати з собою одноразового пластикового посуду та пакетів.

«Попіклуйтесь, будь ласка, про власну тару, яка буде з вами завжди. Намагайтесь звести сміття (ресурси для переробки) до мінімуму. Пам’ятайте, ми є частиною природи!» — просить творча група.

Також в арт-потязі буде обмежена зона для куріння. Так організатори Startup ГогольFest намагаються боротися з проблемою пасивного куріння. У 2019 р. ГогольFest планують, окрім Маріуполя, провести ще в Дніпрі, Тернополі, Ужгороді та Вінниці.

Коментарі 

Міністр інфраструктури України Володимир Омелян:

«26 квітня на київський вокзал прийдуть люди, віддаючи шану великому українському письменнику Миколі Гоголю, і поїдуть арт-потягом до Маріуполя. Маріуполь — це наш форпост, бастіон, який стримує російську навалу. Я переконаний, що цей арт-потяг  подорожуватиме всією Україною, таким чином її об’єднуючи. Даючи чіткий сигнал, що код України — це довга, велична історія, що ніщо нас ніколи не переможе».

Директор Департаменту з організації внутрішніх та міжнародних пасажирських перевезень АТ «Укрзалізниця» Олександр Красноштан:

«Микола Васильович Гоголь знає, що скоро в Маріуполі буде ГогольFest. З Києва туди вирушить магічна багатоколісниця — кортеж із 10 плацкартно-купейних карет. Укрзалізниця та Міністерство інфраструктури України шанують культуру та підтримують цей проект».

Креативний директор ГогольTrain Денис Угорчук:

«ГогольTrain — національний прецедент, результат спільної роботи інфраструктури та культури. Підтримка з боку інфраструктури стирає поняття далеких чи близьких точок, дає змогу об’єднувати Україну. Це стимулює діалог, поширює різноманіття у нашій країні та єднає її водночас. Хочу подякувати Міністерству інфраструктури, Укрзалізниці, Миколі Гоголю, команді ГогольFest. Ми понад два місяці працюємо над цим проектом і плануємо перетворити потяг на простір, вільний до будь-яких проявів мистецтва та перфомансів, що не порушують законодавство, не зашкодять іншим учасникам, їхньому майну та вагонам потяга».