Угода з General Electric позитивно вплине на ВВП України

28 березня 2018, 13:31
Покупайте билеты на сайте Мы официальные партнеры Укрзализныци!
Микола Копилов

Угода між ПАТ «Укрзалізниця» та General Electric Transportation на постачання нових локомотивів може стати стартом для масштабних іноземних інвестицій не лише в транспортну галузь, а й в економіку України загалом. Про це говорять провідні політики та свідчить досвід деяких інших країн.

«Я переконана, що угода між General Electric та Укрзалізницею є дуже важливим моментом у наших торговельних відносинах з Україною. Маю на увазі, що це була перемога для обох наших країн, для нашої кооперації, — зазначила посол Сполучених Штатів Америки в Україні Марі Йованович в інтерв’ю телеканалу «Прямий». — Ми сподіваємося, що це сигнал, який означає, що Україна відкрита для бізнесу, і тому інші американські компанії теж захочуть працювати тут».

Дорогу — інвестиціям

Американці, за словами Марі Йованович, вбачають великий потенціал в Україні, перш за все в аграрному секторі, IT-технологіях, енергетиці. «Велика країна, багато природних ресурсів і освічених людей, котрі можуть стати працівниками наших компаній», — зазначила вона, зауваживши, що важливим для співробітництва і приходу інвестицій є дотримання верховенства права, рівень легкості ведення бізнесу та прозорість. «Ці речі є вирішальними для американської співпраці, тому важливо, щоб Україна сфокусувалася на них і вдосконалила», — заявила посол.

Про те, що це є пріоритетом, зазначив Президент України Петро Порошенко, виступаючи під час церемонії укладання угоди між ПАТ «Укрзалізниця» та General Electric 23 лютого у приміщенні адміністрації залізничної компанії в Києві.

«Репутація General Electric дуже висока, і ця компанія приходить лише в ті країни, де толерантність до корупції нульова і в перспективу та розвиток яких вона вірить. І підписання контракту — це важливий знак довіри до України і віри у її майбутнє», — підкреслив Глава Держави.

Він також звернув увагу на те, що Україна продовжує рухатися шляхом реформ. «Я твердо переконаний, що найближчим часом буде ухвалено законопроект про Антикорупційний суд і завершено створення антикорупційної інфраструктури», — підкреслив Петро Порошенко.

Президент особливо наголосив і на продовженні кроків з підвищення привабливості і покращення інвестиційного клімату в Україні. «Ми вважаємо, що 76-те місце в рейтингу Doing Business (рейтинг легкості ведення бізнесу від Світового банку — ред.) недостатнє», — сказав Петро Порошенко, нагадавши про підготовку пропозицій замінити податок на прибуток податком на виведений капітал, а також про створення Національного бюро фінансових розслідувань, яке має усунути силовий тиск на бізнес.

Зиск для ВВП

Важливою стороною контракту із General Electric є те, що при виробництві локомотивів використовуватимуться вітчизняні комплектуючі. Отже, зростатиме основний показник будь-якої національної економіки — валовий внутрішній продукт (ВВП).

На цьому особливо робить акцент Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. «Однією із умов угоди, яку уряд принципово висунув і до якої американські партнери поставилися із розумінням, є локалізація виробництва локомотивів в Україні. Спочатку це буде 10 %, а потім — 40 %. Це означає, що 40 % продукції буде вироблено в Україні, українськими руками, за яку буде виплачена зарплата українським робітникам», — наголошує він.

Залізничникам також доведеться пройти нелегкий шлях з вивчення нових технологій обслуговування та експлуатації американської техніки. На цьому особливо наголошує в. о. голови правління ПАТ «Укрзалізниця» Євген Кравцов. «Укрзалізниця не купувала тепловози останніх десять років. Партія, яку поставить General Electric у співпраці з українськими підприємствами, — найбільша в незалежній Україні», — заявив він.

Перші локомотиви мають надійти в Україну восени цього року. Нині підписано контракт на постачання 30 одиниць техніки наприкінці поточного та на початку наступного року. Контракт важливий для майбутнього можливого залучення американських інвестицій. Про те, що вони могли б бути в кілька разів більшими, свідчить досвід інших країн, зокрема Казахстану.

Казахстанський приклад

Прикладом успішного партнерства із США, яке стартувало саме із співпраці в сфері машинобудування для потреб залізниці, можна навести Казахстан. Починаючи з 1995 р., General Electric співпрацює з АТ НК «Казахстан Темір Жоли», покращуючи стан локомотивного парку. Спочатку це була модернізація, а згодом закупівля і виготовлення нових машин на території країни.

Сума останніх угод у сфері залізничного транспорту, укладених під час візиту президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва в США в січні цього року, — становить майже $ 0,9 млрд. Починаючи з 2019 р., за ці кошти передбачено, зокрема, поставити майже 300 маневрових локомотивів для Казахстанської залізниці.

Нагадаємо, що Казахстан не лише закуповує американські локомотиви, а й випускає їх на підприємстві, збудованому в кооперації з General Electric на території країни. Тепловози, виготовлені тут, експортуються до Узбекистану, Туркменістану та інших сусідніх країн.

Окрім стратегічного партнерства із General Electric, центральноазійська країна понад два десятиліття співпрацює з такими американськими корпораціями-гігантами, як Chevron, ExxonMobil та іншими.

Загалом інвестиції компаній зі Сполучених Штатів в економіку Казахстану щороку сягають $ 3 млрд (майже в шість разів більше, ніж аналогічний показник в Україні). Це, безперечно, стало однією з причин економічних успіхів країни. Так за рівнем ВВП на душу населення Казахстан у 2017 р. посідав 79-ту сходинку. Для порівняння, Україна — на 133-му місці.

У цілому США є одним із найбільших інвесторів у світі. Іноземні інвестиції, у свою чергу, дають нові робочі місця та дають змогу розвивати технології виробництва. Сподіваємося, що це ж саме відбудеться і в Україні.

Укладання угоди між Укрзалізницею та General Electric стало одним із підсумків зустрічі між Президентами України та США влітку 2016 р. у Вашингтоні, а також кількарічних переговорів українських залізничників із представниками компанії-виробника локомотивів. Науково-технічна рада Укрзалізниці визнала вантажні магістральні тепловози General Electric як найбільш відповідні вітчизняним умовам.

 

Президент України Петро Порошенко:

«Ми (з Президентом США Дональдом Трампом — ред.) домовилися про співпрацю в оборонній та енергетичній сферах, у машинобудуванні, в харчовій та переробній промисловості. Також дійшли згоди щодо збільшення американських інвестицій в Україну. І це сталось — угоду між Укрзалізницею та General Electric укладено»!

 

 

Посол Сполучених Штатів Америки в Україні Марі Йованович:

«Ця угода (між Укрзалізницею та General Electric — авт.) — є потуж-ним меседжем усьому світові, що Україна змінює спосіб ведення бізнесу. Ми вітаємо готовність проводити антикорупційну реформу та приватизацію. Це правильний сигнал не лише для зовнішніх, а і для внутрішніх інвесторів. Це дуже добре для населення України і для економіки в цілому».

Magistral logo

Поширити y соціальній мережіЧи не хочете поділитися своїми думками з цього приводу?