Як працюють митники на залізниці

27 січня 2020, 16:31
Покупайте билеты на сайте Мы официальные партнеры Укрзализныци!
Ілона Мироненко, «Магістраль». Фото Сержа Гончарова. Інфографіка Олексія Посудієвського

Наприкінці січня митники відзначають професійне свято. Наші кореспонденти вирішили навідатися до них під час проходження пасажирами контролю при посадці на поїзд «Чотири столиці». Виявилося, що потрапити у цю зону непросто, адже територію Київська митниця Держмитслужби ділить із прикордонниками. Обидві структури мають виконати роботу швидко та якісно, аби поїзд вирушив за розкладом.

 

Прикордонник і митник пліч-о-пліч

 

Отримавши всі необхідні дозволи, ми з фотокореспондентом прийшли на вокзал станції Київ-Пасажирський за годину до відправлення поїзда. Деякі пасажири вже чекали біля табло. Митники розставили стенди для проходження зеленого та червоного коридорів, а на пероні чергували прикордонники. Вони відразу ж нас завернули. Та, на щастя, з’явилась очільниця їхньої прес-служби Світлана Бурда, котра підтвердила, що нам можна тут перебувати.

Пропускати пасажирів починають тоді, коли поїзд прибуває на станцію

Першими стають прикордонники та проводять попередній контроль: перевіряють наявність паспорта і проїзного документа. Трохи далі — митники, їхнє завдання — оглянути багаж, який люди везуть із собою. Пасажири вже вишикувались у довжелезну чергу. Цікаво, що це переважно чоловіки-заробітчани.

До нас вийшов старший інспектор прикордонної служби пункту контролю Київ-Пасажирський Андрій Гороховський і розповів, що за останній рік громадяни України нечасто порушували правила перетину кордону. Проте кілька випадків було: у обшивці поїзда знайшли годинники «Ролекс», партію айфонів і айпедів та кілька блоків цигарок. За словами прес-секретарки Світлани, службові собаки також виявляли в поїзді невелику кількість марихуани (0,1—0,2 г). Андрій уточнює, що така вага наркотику не може бути контрабандою, ймовірно, хтось приховав його для особистого вжитку. Цікаво, що канабіс перевозять не в сумці, а лишають у тамбурі, рукомийнику чи запихають у підшивку поїзда, тож знайти, кому він належить, проблематично.

При посадці у поїзд прикордонники вносять дані кожного пасажира у базу. Якщо він порушив закон, то ця інформація висвітиться на планшеті і його не впустять

 

Картаті сумки та тютюн

 

Коли починаємо цікавитися у пасажирів, хто їде не вперше і як проходить контроль, то всі відмовчуються. Зрештою підходимо до чоловіка середнього віку. Василь Буркун працює в Литві суднобудівником понад 10 років. Залізницею дістається за кордон не вперше. Вважає цей спосіб найзручнішим — митний контроль проходить швидко та без затримок. Пасажирка Юлія Коротя з чоловіком раніше завжди подорожували авіатранспортом, та після катастрофи літака Тегеран—Київ вперше купили квиток на поїзд міжнародного прямування.

Окремих пасажирів зупиняють митники. Переважно тих, хто несе дуже великий багаж

 

Інспектори розповідають, що звертають увагу на поведінку особи під час проходження митного коридору. Декого просять викласти вміст свого багажу на стіл. В одного чоловіка знайшли дивну червону коробку — в ній виявилися матеріали для заправлення тютюну в сигарети. Нічого забороненого немає.

От пасажирка з котом, якого потрібно задекларувати. Прес-секретарка Київської митниці Держмитслужби Ольга Неділя наголошує, що це бажано зробити, інакше при в’їзді назад можуть виникнути питання. Складно буде довести, що це саме ваша тварина.

Після попереднього контролю пасажирів пропускають на перон. По його периметру також стоять прикордонники, які стежать, аби ніхто не порушував режим у цьому пункті контролю. Біля кожного вагона — інспектори з планшетами. Вони ще раз перевіряють документи, уже прискіпливіше, та вносять відповідні дані в базу. Якщо виявиться, що іноземець чи особа без громадянства порушили терміни перебування в Україні або в розшуку, чи щодо них є доручення якогось із правоохоронних органів, то інформація відразу висвітиться на екрані й прикордонники діятимуть відповідно.

Одна пасажирка чомусь залишилася на пероні. Провідник попередив, що вона може їхати далі Україною, але на кордоні з Білоруссю її не пропустять. Виявилося, що жінка прямує до Мінська з 14-річною донькою, має при собі власний закордонний паспорт і українську ID-картку на дитину. На жаль, цю картку в Білорусі не вважають документом, який посвідчує особу. Якщо поруч із пасажиром — дитина, прикордонники також цікавляться в неї, куди їде та ким їй доводиться супроводжувач. Вкрай важливо дізнатися, чи це справді родич або людина, якій батьки довірили супроводжувати їхнє чадо, тому що викрадення дітей — не рідкість.

 

Чотирилапі інспектори

 

У вагоні — гамірно. Всі намагаються розміститися, речі все ще загороджують проходи, але вже час останнього етапу перевірки. З обох боків поїзда заходять прикордонники зі службовими собаками, щоб обійти всі вагони і зустрітися в центрі.

Прикордонник Олександр Мринський самостійно навчив свого пса Цезаря знаходити психотропні речовини та зброю

 

Ми йдемо з інспектором прикордонної служби, інструктором-кінологом пункту контролю Київ-Пасажирський Олександром Мринським і його спанієлем Цезарем. Чоловік взяв собаку у віці рік і два місяці й відтоді виховував самостійно. Раніше Олександр працював в аеропорту з німецькою вівчаркою, котра жила у спеціальному вольєрі в окремому контрольно-пропускному пункті «Київ». Цезар же мешкає в нього удома. Породу обрав свідомо: потрібно, щоб собака був невеличкий і легко рухався між полицями, міг дістатися недоступних місць. Також важливо, щоб був грайливий: виконував команду апорт. Саме під час гри Цезар навчався виявляти небезпечні предмети і речовини. За час своєї служби пес уже знаходив психотропні таблетки та інші речовини, заборонені для переміщення через державний кордон.

Собаки закінчили роботу, двері у поїзд зачинені, тож збираємося йти. Аж тут двоє пасажирів напідпитку починають ломитися у состав. На годиннику — 13:05, прикордонники ще стоять на пероні, а оскаженілий чоловік розмахує перед ними своїми квитками і лає на всі заставки. Не забуває в своїй «промові» звинуватити в усьому Україну. «От страна, все для людей!» Дружина його відтягує, заспокоює: «Отямся, вони тут ні до чого». А все через те, що ця парочка спізнилась і прийшла до потяга, коли двері вже зачинили.

 

Трохи «кухні»

 

Коли поїзд вирушив, маємо ще кілька хвилин на спілкування зі старшим державним інспектором Київської митниці Держмитслужби Володимиром Герасімовим. Він зізнається, що саме п’яні пасажири, які не вміють контролювати свої емоції та поводяться нахабно, дратують його найбільше.

Загалом він свою роботу любить і працює на цьому місці вже шість років. Останнім часом працівники тут склали кілька протоколів про порушення, наприклад через проходження зеленим коридором пасажира з 50 пачками цигарок без акцизних марок. «Під час спілкування з чоловіком у митному коридорі звернули увагу на те, що в нього тремтіли руки. Він нечемно поводився. Провели пасажира в кімнату догляду. Він відкрив валізу, і ми помітили цигарки. Впродовж трьох годин складали протокол, після чого людину відпустили, та за кордон вона так і не потрапила», — пригадує Володимир.

Цікаво, що митник також здійснює контроль міжнародних відправлень на Укрпошті, де багато людей намагаються ухилитися від сплати податків або ж переслати щось заборонене. Отримувач далеко, тож і впіймати його на гарячому складніше.

Митник Володимир Герасімов оглядає нашу «контрабандну» журналістську сумку

 

Ми прихопили заздалегідь підготовлену в редакції невелику дорожню сумку. Попросили митника уявити, що ми в’їжджаємо в Україну, та проінспектувати «багаж». До сумки поклали кухонний ніж, манікюрний набір, кофтину, шоколадки, м’яку іграшку-свиню, всередині якої шмат сала, кілька відкритих пачок цигарок, ювелірні прикраси та баночки, в які насипали крохмаль і цукрову пудру.

Інспектор сказав, що діставати речі з сумки пасажир має сам. Щоправда, контрабандисти з нас вийшли слабенькі. Усе, що було в сумці, виявилося дозволеним. Сала було замало, щоб когось заразити інфекцією, а цигарок можна перевозити значно більше. Кухонний ніж — це не холодна зброя. Що ж до вмісту пляшечок, то якби там було щось дивне, це відразу зрозуміли б собаки прикордонників. Детальніше те, що можна провозити, а що — ні, дивіться в інфографіці.

 

Коментарі 

Старший інспектор прикордонної служби пункту контролю Київ-Пасажирський Андрій Вишегорський:

«За останні півроку—рік на станції Київ-Пасажирський ми виявляли підробки документів:  замінені інформаційні сторінки, підроблені візові етикетки, викрадені бланки візових етикеток. Іноземці часом перевищували термін перебування в Україні. Часто виявляємо доручення різних правоохоронних органів або ж спрацювання баз даних щодо окремої категорії громадян. Це може бути, наприклад, заборона в’їзду на територію України чи громадянин перебуває у міжнародному розшуку».

 

Збиральник корпусів металевих суден, пасажир Василь Буркун:

«Раніше їздив до Вільнюса автобусом. При проходженні чотирьох кордонів часом виникали незручності. Все залежало від зміни, яка чергувала, її настрою. Часом збирають паспорти і просто штампують, а можуть змусити всіх вийти з речами та проходити повний контроль. Поїздом «Чотири столиці» задоволений. Нові зручні вагони, вирушає переважно за розкладом. Маю одне побажання — було б чудово, якби в поїзді з’явився Wі-Fі».


 

Magistral logo

Поширити y соціальній мережі


Читайте такожЧи не хочете поділитися своїми думками з цього приводу?