Як залізничники лелек рятували

22 березня 2018, 14:58
Покупайте билеты на сайте Мы официальные партнеры Укрзализныци!
Дмитро Пелих

Лелек, які повернулися в Україну з вирію, зненацька застали снігопади та морози. Тисячі птахів опинились під загрозою загибелі. Врятувати пернатих одразу взялися сотні людей, неподалік поселень яких вони приземлилися. Ініціативу підхопили громадські активісти, екологи, працівники Державної служби з надзвичайних ситуацій та… залізничники.

 

Найбільше скупчень чорногузів на Західній Україні помічено у Чернівецькій та Івано-Франківській областях. Зокрема, до сотні птахів ще 18 березня були помічені у Чернівцях на вул. Фестивальній, до речі, неподалік залізничних колій. Замерзнути бідолагам не дали місцеві мешканці, які спільно із надзвичайниками облаштували із соломи місця перебування та насипали корм, щоб пернаті мали силу пережити холоди.

Прилетіли лелеки й у місто Городенка, що на Прикарпатті. Там ініціатором порятунку птахів став вчитель біології Микола Болотенюк з учнями. Як розповів начальник станції Городенка-Завод регіональної філії «Львівська залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» Василь Пронич, до порятунку лелек готові долучитись і працівники станції та колійники, але наразі птахів поблизу колій ніхто ще не бачив. Вони поки не встигли розлетітися по своїх місцях гніздування, а зграйками тримаються на околицях міста.

Кілька десятків лелек врятовано небайдужими й у Коломиї та Калуші. Там активісти лопатами розчищали від снігу невеликі болотисті місця, накидали сіно, щоб бузькам було тепло в ноги. Щодня птахам приносять і різноманітний корм.

До порятунку перелітних птахів одним із перших долучився й начальник станції Калуш Мирослав Коваль. Щоправда, рятував не лелек, а лебедів. Кілька днів тому й ці птахи потерпали від лютих морозів.

— Аж 74 лебеді приземлилося у селі Вістова, на березі найчистішої ріки в Європі Лімниця, — розповідає Мирослав Коваль. — У дні найбільших морозів люди ходили розбивати кригу, адже птахи були на воді і деякі з них могли попримерзати. Та спершу облаштували для них із сіна та соломи теплу підстилку та забезпечили кормом: приносимо хліб, пшеницю та навіть тюльку купуємо. А моя сестра працює у продуктовому магазині, то щодня приносить їм по п’ять хлібин. Птахи, відчуваючи небезпеку, наче чекали допомоги від людей, адже з перших хвилин підходили і мало не з рук брали їжу.

За словами залізничника, найбільше його вразило, що односельчан ніхто не закликав рятувати перелітних птахів. Люди самі дуже швидко самоорганізувалися і допомагають пернатим пережити важкий період. У Вістовій — це лебеді, в інших сусідніх селах — лелеки.

До речі, на угіддях біосферного заповідника «Асканія-Нова» в Херсонській області скупчилося 14 тис. сірих журавлів. Про це повідомляє Українське товариство захисту птахів. Короткочасна негода затримує мігруючих птахів по дорозі на північні болота, а на ділянках, де перебувають журавлі, не вистачає корму для них. Щоб прогодувати птахів, у місцевих господарствах було придбано 5 т кукурудзи. Це допоможе журавлям протриматися до сприятливих погодних умов.

Magistral logo

Поширити y соціальній мережіЧи не хочете поділитися своїми думками з цього приводу?