Селфери і смерть: з початку року на залізниці загинуло 13 любителів екстриму

14 листопада 2017, 18:47
Покупайте билеты на сайте Мы официальные партнеры Укрзализныци!
Ілона МИРОНЕНКО. Інфографіка Олексія ПОСУДІЄВСЬКОГО

На жаль, серед підлітків та молоді поширюються небезпечні розваги — зачепінг і екстрим-селфі. З початку 2017 р. у структурних підрозділах ПАТ «Укрзалізниця» під час зачепінгу травми отримали 12 громадян, четверо з них — смертельні. При спробі зробити селфі на вагонах внаслідок ураження електричним струмом травмовано 23 особи, дев’ять з яких — загинули.

Кого це «чіпляє»

Зачепінг, зацепінг, трейнсерфінг — спосіб переміщення, проїзд на автозчепах вагонів, поручнях і підніжках, на гальмівних майданчиках та у відкритих кузовах вантажних вагонів, на міжвагонних буферах і розетках, дахах поїздів, коли людина чіпляється за зовнішню арматуру вагона. Рух зачеперів набув популярності в 1990-х роках у Німеччині, а в 2010-х дістався України. Люди, що практикують цей небезпечний вид пересування, називають себе зачеперами або трейнсерферами. Вони створюють групи і публічні сторінки в соціальних мережах, де діляться таємницями трюків і зазнімковують моменти «зачеплення». Молодь активно публікує екстремальні світлини і відеозаписи таких подорожей на своїх сторінках в соціальних мережах та YouTube. Небезпечна розвага користується найбільшою популярністю серед підлітків до 18 років.

Коли не зчепилося…

Найчастіше причинами травмування під час зачеп-лення є втрата рівноваги і падіння з поїзда під час руху. Узимку зачепер може зісковзнути з поїзда через обмерзання поручнів і підніжок. Крім того, перебуваючи на даху поїзда, можна впасти від сильного пориву вітру. До того ж людина може торкнутися або занадто близько підступити до контактної мережі, струмоприймача, гальмівних резисторів і високовольтних шин. Під час руху потяга трейнсерфер може зіткнутися з платформою, світлофорним стовпом, мостом, порталом тунелю тощо.

Хто попереджений, той озброєний

Що в нашій країні робиться, аби протистояти цьому явищу? По-перше, передбачений штраф у розмірі від семи до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 119 до 255 грн) відповідно до ст. 109 Кодексу України про адміністративні правопорушення. На батьків, діти яких не досягли 16 років, складається адміністративний протокол за ст. 184 за невиконання ними обов’язків щодо виховання своїх дітей.

Але дуже малі розміри штрафів не відлякують охочих до екстрим-поїздок. Тому залізничники активно проводять профілактично-роз’яснювальну роботу серед населення регіонів, прилеглих до залізничних колій. Також, визначивши місця концентрації таких випадків, огороджують їх та встановлюють попереджувальні щити. Працівники воєнізованої охорони патрулюють перегони, території станцій, депо та вантажні вагони, щоб виявляти сторонніх осіб.

Зусиль залізничників замало

Проте і цих заходів замало, аби змінити ситуацію. Тому Департамент охорони праці та промислової безпеки ПАТ «Укрзалізниця» пропонує низку кроків для вирішення проблеми на державному рівні. По-перше, необхідно розробити програму щодо забезпечення безперервної освіти з питань безпеки життєдіяльності, починаючи з дошкільного віку. По-друге, створити цикл теле- і радіопередач для висвітлення питань безпечної поведінки на залізничному транспорті та розмістити в ефірі телеканалів соціальну рекламу про правила поведінки і безпеки громадян на залізничному транспорті.

Не менш важливо налагодити співпрацю з працівниками правоохоронних органів (проводити спільні рейди із накладанням адміністративних стягнень на громадян, які порушують правила поведінки на залізничному транспорті).

 

Директор Департаменту охорони праці та
промислової безпеки
ПАТ «Укрзалізниця» Валерій СУСЛЕНКО:

«У зв’язку з високим рівнем травмування громадян у регіональній філії «Південно-Західна залізниця» (155 випадків невиробничого травматизму, з яких 101 — смертельний) та через широке розповсюдження зачепінгу і екстремальних селфі нещодавно відбулася оперативна нарада за участі заступника начальника Головного управління Національної поліції в Київській області Романа Козьякова. Нарада постановила залізничникам спільно з Національною поліцією з 4 до 29 грудня 2017 р. провести місячник профілактично-роз’яснювальної роботи. Для учнів шкіл, ліцеїв та коледжів, ВНЗ, вихованців дошкільних навчальних закладів, що розташовані в районах, прилеглих до залізничних колій, у Київській області будуть проводити різноманітні заходи з метою інформування їх про правила безпечної поведінки на залізниці.

Головне управління Національної поліції запропонувало залізнични-кам розглянути питання щодо створення окремого відділу профілактики невиробничого травматизму, який буде займатися розслідуванням, обліком, аналізом та звітністю про нещасні випадки невиробничого характеру на залізничному транспорті, запобігати травмуванню сторонніх громадян на об’єктах інфраструктури залізниці, комунікувати зі ЗМІ та забезпечувати структурні підрозділи наочно-агітаційною інформацією».

 

 

Magistral logo

Поширити y соціальній мережі


Читайте такожОлексій Лук
2017-11-15 15:32:17
Штрафи надто малі. На мою думку, краще збільшити штрафи та не "спускати" таких порушників. Звичайні попередження та бесіди нічого не дадуть.