Укрзалізниця має намір передати частину закупівель непрофільних товарів державній установі «Професійні закупівлі», яка нещодавно розпорядженням Уряду визначена централізованою закупівельною організацією.

 

Йдеться про придбання комп’ютерної та оргтехніки, канцтоварів, побутової хімії тощо. Проєкт покликаний знизити витрати залізничної компанії, оптимізувати закупівельну функцію та зменшити репутаційні ризики.

 

Деталі співпраці з ДУ «Професійні закупівлі» обговорювали минулого тижня під час зустрічі між керівниками державної установи та відповідного напряму роботи акціонерного товариства.

 

Як повідомив директор Офісу з трансформації закупівельних процедур АТ «Укрзалізниця» Владислав Кивгило, залізничники виступили з ініціативою щодо передачі частини закупівель, зважаючи на позитивний досвід роботи державної установи із низкою міністерств та відомств.

 

«ДУ «Професійні закупівлі» вже здійснювала закупівлі для потреб Міністерства охорони здоров’я, Укртрансбезпеки, Держслужби морського та річкового транспорту. Важливо, що придбана за допомогою установи комп’ютерна техніка була на 9 % дешевша, ніж в середньому на ринку. І такі показники їм вдалося втримати упродовж двох років. Тож сподіваємося, що співпраця для нас буде вигідною, навіть, з урахуванням відсотків, які установа бере за свої послуги», — зазначив Владислав Кивгило.

 

Згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України (№ 846-р, від 25 вересня 2019 р.), винагорода установи вказана залежно від обсягів закупівель. Найвагоміша — 3%, якщо очікувана сума контракту становитиме не більше 10 млн грн. Зі збільшенням обсягів відсоток зменшується — до 0,5 % при закупівлях на суму понад 100 млн грн.

 

За словами Владислава Кивгила, серед інших переваг співпраці — уникнення ризиків стосовно репутації Укрзалізниці та розділення з партнерами юридичної відповідальності, розвантаження тендерних комітетів за рахунок зняття з них роботи по непрофільних закупівлях.

 

Урядовим розпорядженням визначено, що державна установа «Професійні закупівлі» проводить тендери та закупівлю товарів і послуг (крім поточного ремонту) в інтересах замовників за рамковими угодами. Нині фахівці Укрзалізниці розглядають можливість укладення таких договорів відносно поставок, що мають бути здійснені вже до кінця нинішнього року. Крім того, вивчається питання включення такого формату закупівель до плану 2020 р.

 

Під час зустрічі також обговорювали питання відповідальності сторін за результати тендерів та визначення очікуваної вартості товарів. Як повідомив директор ДУ «Державні закупівлі» Євгеній Сільверстов, установа проводить постійний моніторинг ринкових цін і вже добре знається на тих групах продукції, закупівлі якої планує довірити їй Укрзалізниця. 

 

Сама ж практика передачі організації та проведення тендерів від закупівельника до професійних організацій, які займаються цим питанням, співвідноситься із нормами нового Закону «Про публічні закупівлі». Згідно із ними, до 2022 р. планується повністю відійти від тендерних комітетів до уповноважених осіб із закупівель (професіонали, котрі персонально нестимуть відповідальність за процес), що має на меті підвищити ефективність та оперативність процедур.

 

У межах пілотного проєкту, який реалізовувався у 2017—2018 рр. ДУ «Професійні закупівлі» провело 25 процедур відкритих торгів. За їх результатами укладено контракти на суму 40,7 млн грн. Йдеться про персональні комп’ютери, принтери та багатофункціональні пристрої, офісний папір та ін. Економія за вказаними тендерами становила понад 6,5 млн грн, або 13,8 % від очікуваної вартості предмету закупівлі.