Наприкінці серпня відбулося засідання Директорату молоді АТ «Укрзалізниця», де лідери обрали голову і намітили основні цілі, яких будуть досягати найближчим часом. Про те, для чого створюватимуть карту професій, банк ідей і кнопку довіри, а також як молодь впливатиме на процес внутрішніх комунікацій у товаристві, — далі.

 

Реалізація у професійній сфері

Проблема

Молоді працівники переважно почуваються професійно нереалізованими, оскільки умови для їхнього особистісного розвитку не створені. У них відсутня мотивація змінюватися, бо фахівці не бачать, як зможуть застосувати отримані знання. Керівники на місцях не завжди розуміють, навіщо відволікати працівників від виробничого процесу та розвивати. Вони бояться конкуренції з боку молодих кадрів або ж того, що ті навчаться за рахунок компанії та підуть працювати в інше місце. Крім того, немає ефективної системи вивчення міжнародного досвіду для працівників.

Вирішення

Аби зацікавити молодого працівника розвиватися, потрібно створити прозорий механізм його потрапляння до кадрового резерву. Для цього буде сформована карта професій з переліком необхідних умінь і якостей для кожної посади. Таким чином навчання — шлях до кар’єрного зростання. Директорат молоді також проведе інформаційну кампанію, аби пояснити, навіщо потрібно розвивати молодих працівників. Проаналізують наявну нормативну базу, проведуть моніторинг реальних прикладів кар’єрного зростання й ефективності цієї системи. Також Директорат молоді розробить алгоритм вивчення міжнародного досвіду в галузі. Розглядається можливість проходження стажувань за кордоном для активних працівників.

Кадрова політика

Проблема

Низький рівень працевлаштування молодих працівників. Усе починається від абітурієнтів, які часто оминають залізничні виші через низьку престижність та застарілі методи навчання. А якщо все-таки здобувають освіту та працевлаштовуються, то швидко вигорають. Адже навантаження зависоке (за рахунок кадрового голоду), а рівень матеріального й нематеріального заохочень низький. Нинішня тарифна сітка не враховує внесок кожного працівника, відповідно, він не бачить матеріального зв’язку між якістю виконаної роботи й результатом.

Вирішення

Директорат молоді впровадить банк ідей — місце, де кожен може надати свою раціоналізаторську пропозицію чи ідею і не бути засуджений або дискримінований керівництвом. Також буде створений каталог ресурсів, де можна безкоштовно проходити навчання, відвідувати тренінги й курси. Крім того, у працівників виникають проблеми з переведенням і взагалі прийомом на роботу. Це пов’язано з бюрократичними схемами підписання та дозволу внесення змін у штатний розпис. Планується і створення бази осіб передпенсійного віку — «гуру» у своїй справі, які передаватимуть досвід (наставництво).

Соціальна політика

Проблема

Молоді кадри часто дискриміновані за віком, статтю, досвідом і стажем роботи. Керівники можуть залякувати їх звільненням, через що працівники замовчують подібні порушення. Як наслідок, молодь не залучена до управлінських процесів, демотивована та принижена. Крім того, молоді працівники часто не знають свої права і можливості, що надаються колективними договорами. Відтак вони можуть недоотримувати ту допомогу від товариства, яка передбачена документами.

Вирішення

Можливість висвітлення фактів дискримінації через кнопку на сайті, телеграм-канал або іншими методами та встановлення відповідальності за порушення Кодексу поведінки. Запобігання фактам зловживання службовим становищем через формування «каналу довіри». Також Директорат молоді створить систему ознайомлення із соціальними правами та можливостями для працівників.

Внутрішня комунікація

Проблема

Невміння керівників правильно сформулювати завдання призводить до того, що вони доходять до виконавця спотвореними. Через відсутність системи внутрішніх комунікацій працівники «внизу» часто отримують часткові, недостовірні або неповні дані. Інформаційний голод спонукає їх звертатися до зовнішніх альтернативних джерел, де контент може бути неправдивий або вирваний із контексту. Система ділових відносин неефективна: дуже часто керівництво використовує авторитарний ультимативний стиль. Є негласна політика замовчування негативної інформації «У нас усе добре», тож у внутрішніх каналах комунікації висвітлюється лише позитивна інформація. Часто відсутня офіційна відповідь вищого керівництва на кричущі чи провокативні матеріали у зовнішніх ЗМІ.

Вирішення

Директорат молоді візьме участь у створенні єдиної інформаційної політики товариства, проведенні навчань для керівництва з правильного формулювання завдань, а для причетних до внутрішніх каналів інформації працівників — з простого й чіткого подання інформації. Планується провести моніторинг наявних внутрішніх каналів інформації та спільно з Департаментом корпоративної соціальної відповідальності створити корпоративну мережу для обміну досвідом та зворотного зв’язку. Конкретний план дій Управління соціальної політики розробить до кінця вересня 2020 р.

 

 

Думки

 

В. о. члена правління (людські ресурси) АТ «Укрзалізниця» Іван Синяков:

«Я ще не працював з подібними молодіжними проєктами і всіляко підтримую цю ініціативу. Почув цікаві доповіді та здивований глибиною опрацювання матеріалу. Дуже сподіваюся на підтримку молоді в донесенні до колективу ідеї необхідності реформування нашої компанії та допомогу в системі розробки оцінювання персоналу. Важливо також зробити кар’єрні сходи для молодих людей, адже нині середній вік залізничника —  57 років».

 

Голова Директорату молоді АТ «Укрзалізниця» Євген Пархоменко:

«Організація заходу була на високому рівні. Для мене великим здивуванням стало те, наскільки різні люди з різних куточків України швидко знайшли спільну мову. Не виникало непорозуміння чи конфронтації. Тим не менше закликаю лідерів не намагатися вирішити свої особисті проблеми на місцях, а дивитися більш глобально і виступати від молоді загалом. Багато залізничників помилково думають, що ми сидимо на зарплаті в новоствореному департаменті. У мережі навіть дали прізвисько — «пастухи молоді». Підкреслю, що ми окремо від основної роботи займаємося справами Директорату молоді, маємо активну позицію та налаштовані на зміни. Важливо, щоб наші ідеї не припадали пилом на полиці, а реально знайшли своє втілення. Чесно кажучи, до зустрічі з в. о. члена правління АТ «Укрзалізниця» Іваном Синяковим залишалося відчуття легкого нерозуміння наших подальших кроків. Під час зустрічі я відчув підтримку керівництва і бажання до нас прислухатися. Найближчим часом ми очікуємо від Управління соціальної політики реального плану дій, аби показати результат».

 

Заступник директора виконавчого  регіональної філії «Львівська залізниця» АТ «Укрзалізниця» з управління персоналом та соціальної політики Андрій Кирда:

«Мені дуже приємно бачити активну молодь, яка пройшла в директорат через іспити й випробування. Історія доводить, що саме молодь є рушійною силою змін. Я готовий почути їхні думки і погляди на подальший розвиток компанії. Мені імпонує те, що молодь не боїться говорити в очі керівництву правду, інколи болючу, та вона спонукає нас змінюватися. Найголовніше, щоб ця ініціатива знайшла своє втілення, а не залишилася на папері».

 

Директорат молоді АТ «Укрзалізниця» обрав нового голову — начальника відділу земельних ресурсів служби з управління майновими і земельними ресурсами регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця» Євгена Пархоменка. Євген працює на залізниці з 2011 р. Свою кар’єру починав з посади юрисконсульта пасажирського вагонного депо Донецьк.

 

P. S.: На презентацію роботи комітетів завітав в. о. члена правління (людські ресурси) Іван Синяков. Молодь обговорила з керівництвом ключові проблеми галузі: необхідність реформи з метою переорієнтації соціальної моделі роботи компанії на ринкову. Під час перетворення бізнес-процеси і штат будуть оптимізовані, а фахівцям запропонують ринкові зарплати згідно з новою системою оцінки роботи персоналу. Йшлося про те, що працівники мають бачити залежність між ефективністю своєї роботи та матеріальним заохоченням, а це неможливо зробити за нинішньої тарифної сітки, коли всі мають приблизно однакову зарплату. «Працівники повинні заробляти стільки, щоб самостійно вирішувати, де оздоровлюватися самим і в який табір відправити дітей», — сказав Іван Синяков.