Євген Кравцов: Непродумана дерегуляція ринку локомотивної тяги може стати своєрідною евтаназією для Укрзалізниці

03 березня 2018, 13:28

Укрзалізниця розуміє необхідність формування конкурентного середовища на ринку залізничних перевезень та допуску приватних операторів локомотивної тяги до магістральних ліній національного перевізника. Водночас у компанії наголошують, що слід відкрито говорити про ризики і проблемні питання, котрі можуть виникнути у процесі легалізації приватної тяги та призвести до розбалансування системи залізничних перевезень. Про це на засіданні Логістичного комітету в Європейській Бізнес Асоціації наголосив в.о. голови правління ПАТ «Укрзалізниця» Євген Кравцов.

«У результаті аналізу ми дійшли висновку, що необдумана, поспішна й незважена дерегуляція ринку локомотивної тяги загрожує процесу залізничних перевезень і може стати своєрідною евтаназією для Укрзалізниці. Навіть більше: це буде евтаназією для всього транспортного сектора», - сказав Євген Кравцов.

Він наголосив, що одним із найнагальніших питань, що потребують вирішення в процесі допуску приватної тяги, є фінансування пасажирських перевезень, яке сьогодні здійснюється за рахунок коштів компанії. Лише за 2017 рік Укрзалізниця отримала 10 млрд грн збитків від пасажирських перевезень, і наразі цю соціальну функцію товариство реалізує винятково за рахунок доходів від вантажних перевезень.

Євген Кравцов також додав, що в разі зміни правил на ринку перевезень, за попередніми підрахунками, на пасажирські перевезення впродовж п’яти років з державного бюджету потрібно виділити понад 111 млрд грн. «Пасажирські перевезення для Укрзалізниці – це велика стаття витрат, і вона постійно зростає. Якщо на ринку почнуть працювати приватні оператори, ми втратимо частину доходів, тож у нас буде менше коштів для фінансування пасажирських перевезень, також нам доведеться зменшити обсяг капітальних інвестицій на оновлення рухомого складу, інфраструктурні проекти», - зазначив керівник Укрзалізниці.

У залізничників також виникає багато питань із розрахунком тарифів, утриманням інфраструктури, ремонтом колій, що потребує значних обсягів фінансування. Немає бачення, за яким принципом відбуватиметься розподіл вантажних станцій та колій між національним перевізником та приватними операторами. Адже сьогодні понад 50 % станцій навантажують менше 5 вагонів на добу, а на 15% протяжності колії припадає 82 % всієї тоннокілометрової роботи. «Лише два з чотирьох видів вантажних перевезень або 47 % від загального вантажообігу на сьогоднішній день достатньо прибуткові. Лише третина колій є рентабельними, і ця третина приносить 90 % доходів. Ми передбачаємо, що оператори приватної тяги одразу зайдуть на ці високомаржинальні маршрути, і через це Укрзалізниця втратить практично всі обсяги перевезення і весь дохід», - сказав Євген Кравцов.

Така ситуація, за його словами, не дозволить Укрзалізниці далі ефективно розвиватися, адже утримання інфраструктури, парку рухомого складу вимагає значних фінансових ресурсів. Сьогодні фактичний рівень капітальних вкладень в 4 рази менший від потреби, а необхідний мінімальний обсяг інвестицій на рік складає 27 млрд грн. Зважаючи на це, за словами Євгена Кравцова, Укрзалізниця вбачає три варіанти розв’язання проблеми дефіциту тяги в короткостроковій перспективі. Перший – це псевдовідкритий ринок, коли приватна тяга буде допущена на окремі дільниці, але цей варіант через відсутність належного державного регулювання може як поставити під загрозу фундаментальні засади транспортної галузі, а саме безпеку руху, оскільки немає чітко виписаних вимог до перевізників, так і призвести до значних корупційних ризиків. Другий механізм – відкриття ринку для всіх потенційних учасників. Для цього потрібно прийняти відповідне законодавство, утворити регулюючі органи та переглянути тарифну систему, вирішити питання з компенсацією за пасажирські перевезення. І третій підхід – це лізинг, тобто придбання локомотивів і передача їх у лізинг Укрзалізниці. «На нашу думку, лізинг – це найбільш прийнятний механізм для допуску приватної тяги в найближчій перспективі. І сьогодні Укрзалізниця пропонує обговорити й використати саме цей варіант. Це новий надійний спосіб інвестування поряд із держоблігаціями, можливість використання локомотивів у майбутньому, після відкриття ринку», - зазначив Євген Кравцов.

Під час засідання залізничники також зосередили увагу на тому, що для забезпечення належних обсягів перевезень і, що найголовніше, безпеки перевезень, приватні оператори тяги повинні мати парк сертифікованих локомотивів, ремонтну базу, досвідчений персонал та бази відпочинку локомотивних бригад. Необхідно забезпечувати регулярне навчання, медичні огляди, передрейсовий та післярейсовий контроль локомотивів і бригад. Усе це також вимагає не лише значних витрат, а й відповідального підходу до цієї роботи з боку приватних компаній. «Ми не можемо дозволити собі «махновщину» у вигляді десятка локомотивів якогось з власників, що буде возити свої вантажі. Тому що вантажні перевезення залізницею це процес, який потребує системного підходу перевізника, його значних інвестицій у забезпечення безпеки руху та дотримання норм процесу», - зауважив директор з економіки та фінансів ПАТ «Укрзалізниця» Андрій Рязанцев.

Учасники засідання – народні депутати, представники Міністерства інфраструктури України, компаній – клієнтів Укрзалізниці та експерти транспортного ринку підтримали пропозицію керівника Укрзалізниці продовжити публічне обговорення та пошук найбільш прийнятних варіантів допуску приватних операторів тяги до залізничної інфраструктури.

Євген Кравцов наголосив, що нині потрібне широке обговорення цього важливого питання для галузі та економіки країни в цілому. «Потрібна відкрита дискусія, щоб напрацювати чітку дорожню карту й зняти питання нестачі тягового рухомого складу на залізничному транспорті», - сказав Євген Кравцов.


Поширити y соціальній мережіЧи не хочете поділитися своїми думками з цього приводу?