Укрзалізниця навчає на робочих місцях студентів понад 30 спеціальностей

14 листопада 2019, 12:04

Укрзалізниця в нинішньому навчальному році готуватиме до здобуття професії безпосередньо на робочих місцях студентів 22 закладів освіти: професійно-технічної, передвищої фахової та вищої. Загалом здобувачі знань навчатимуться понад 30 спеціальностям на підприємствах залізничної галузі. Про це йшлося на конференції з питань дуальної освіти.

Як зазначила директор Департаменту розвитку персоналу та кадрової політики АТ «Укрзалізниця» Людмила Василега, Укрзалізниця продовжує пілотний проєкт за дуальною формою освіти. У такому форматі співвідношення навчання на робочому місці та в навчальному закладі профтехосвіти становить 70/30, а в закладах вищої школи — 50/50.

«З одними закладами освіти ми продовжуємо реалізовувати дуальну форму навчання, з іншими — цього року починаємо. Дуальна освіта дає змогу студентам ознайомитися з робочим місцем заздалегідь, до працевлаштування, адаптуватися до робочих умов, познайомитися з колективом, здобути певні навички. Ми виграємо в тому, що готуємо представників робітничих професій та інженерний склад відповідно до конкретних, чітко визначених потреб роботодавця, випускників закладів не потрібно перенавчати», — розповіла Людмила Василега.

До того ж, за її словами, така форма підготовки кадрів допомагає запобігати їхній плинності. «За статистикою працівники найчастіше приймають рішення звільнитися з компанії у перші два місяці роботи, оскільки не мали повного уявлення про все, з чим зустрілися на робочому місці. Дуальна форма навчання дає змогу мінімізувати такі випадки», — зазначила Людмила Василега.

Серед переваг цієї форми навчання учасники конференції назвали максимальну відповідність потребам компанії; економію часу та коштів на пошук та підбір кваліфікованих робітників, їхнє перенавчання; можливість відібрати кращих здобувачів освіти; мінімальний час для адаптації на виробництві. 

Стримуючий фактор для широкого впровадження дуальної освіти, за словами Людмили Василеги, — відсутність нормативної бази. «Це пілотні проєкти, немає затверджених положень про дуальну освіту. Не визначений чітко статус цієї освіти, статус здобувача освіти тощо. Тобто зараз вона має статус необов’язкової. Нормативна база необхідна, щоб нею керуватися і залучити більше навчальних закладів, впроваджувати дуальну освіту системно», — наголосила Людмила Василега.

Представники МОН повідомили, що в Україні цього року за дуальною формою навчання в статусі експерименту студентів готуватимуть 44 виші. Дуальна форма підготовки кадрів популярна в Німеччині, як розповів гість конференції — представник німецької організації роботодавців NORDMETAL, координатор українсько-німецького проєкту «Партнерство роботодавців щодо впровадження дуальної освіти» Генрі Ціммерманн. Студенти за таким форматом навчання отримують заробітну плату, розмір якої фіксується в договорі.


Поширити y соціальній мережіЧи не хочете поділитися своїми думками з цього приводу?