За 10 місяців 2018 р. поїзди приміського сполучення регіональної філії «Одеська залізниця» Укрзалізниці перевезли 2,1 млн пасажирів пільгових категорій на суму 38,9 млн грн, з яких отримано компенсацію від міських та районних адміністрацій в розмірі 15,2 млн грн, або 39,1 % від необхідної суми.

Вперше за останні три роки за результатами зустрічі директора регіональної філії «Одеська залізниця» з мером міста Генадієм Трухановим було підписано договір на 2018 р., внаслідок чого регіональна філія отримала 5 млн грн компенсації з місцевого бюджету. Однак за вказаний період відсоток компенсації по місту Одеса ще становить 54 %. Загалом по Одеській області за 10 місяців поточного року заборгованість з компенсації філії становить 50,5 %.

Керівництво філії постійно проводить зустрічі та надсилає відповідні листи до всіх районних, міських державних адміністрацій та об’єднаних територіальних громад для вирішення питань щодо компенсаційних виплат та уникнення заборгованості.

На жаль, деякі районні державні адміністрації відмовляються підписувати договори на компенсацію збитків залізничному транспорту, посилаючись на відсутність коштів у місцевих бюджетах.

Найгірша ситуація за останні 10 місяців склалася в Березівському районі, де заборгованість становить 576,9 тис. грн. Балтський район заборгував 362,9 тис. грн, Овідіопольський — 319,1 тис. грн, ще 206,7 тис. грн не отримано компенсації від Великомихайлівського району та 91 тис. грн — від Ананьївського району.

Варто зазначити, що для вирішення проблеми із заборгованістю деякими органами місцевої влади було запропоновано обмежити кількість категорій пільг та поїздок пільговим категоріям пасажирів, а також компенсувати пільговий проїзд лише за жителів відповідного району або міста. Однак ці пропозиції йдуть врозріз з чинним законодавством України, адже обмежують права пасажирів пільгової категорії, які мають право проїзду по всій території України, а також суперечать Постанові КМУ від 16.12.2009 р. за № 1359, згідно з якою облік пільговиків ведеться постанційно.

Додамо, що Одеська залізниця щороку зазнає величезних збитків, забезпечуючи приміські пасажирські перевезення. Тільки за 10 місяців 2018 р., за оперативними даними, у цій регіональній філії констатували 549,1 млн грн збитків у приміському сполученні. Порівняно з відповідним періодом минулого року сума збитків у поточному році зросла на 22,7 % — на 101,7 млн грн.

На жаль, наведені цифри свідчать про низький відсоток покриття витрат доходами. На сьогодні цей показник становить 12,7 %, а це 12 копійок із кожної вкладеної гривні.

А недоотримання коштів не дає змоги в повному обсязі забезпечити придбання запасних частин, проведення своєчасних та якісних ремонтних робіт та негативно впливає на технічний стан моторвагонного рухомого складу, який потребує постійного оновлення.