Упродовж семи місяців 2018 р., за оперативними даними, залізничним транспортом перевезено 17,7 млн т зерна та зернових вантажів, з них 13,3 млн т — експорт. Укрзалізниця в повному обсязі забезпечує транспортування пред'явлених до перевезення зернових вантажів.

Зокрема, цього маркетингового року, що розпочався в липні, Укрзалізниця перевезла 1,9 млн т зерна та зернових вантажів. Це майже на рівні аналогічного періоду минулого року, коли було перевезено майже 2 млн т. За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, основними країнами прямування українського зерна є Єгипет, КНР, Іспанія, Нідерланди, Індонезія, Ізраїль. «Укрзалізниця має всі потужності, щоб у повному обсязі транспортувати всі зернові вантажі, пред’явлені вантажовідправниками до перевезень. Головне, щоб клієнти вчасно надавали заявки та заздалегідь планували свої перевезення. Вони мають здійснюватися рівномірно сім днів на тиждень, навіть незважаючи на святкові дні, коли, як правило, приватні компанії йдуть на довгі вихідні та не надають заявки на перевезення», — зазначив директор філії «Центр транспортної логістики» ПАТ «Укрзалізниця» Сергій Підгородецький.

Також, за словами керівника філії «Центр транспортної логістики», у цьому році спостерігається падіння пред’явлення до перевезень цього виду вантажів, що зумовлено меншим урожаєм зернових культур. «Наприклад, за даними першого заступника міністра аграрної політики і продовольства Максима Мартинюка, цьогорічний прогноз врожаю пшениці очікується на рівні 23 млн т проти 26,2 млн т за підсумками 2017 р. Тому зараз спостерігається стійка тенденція до зростання вартості зернових культур у всьому світі, і поки що лише йде робота щодо підписання контрактів. Основні ж перевезення очікуються в листопаді—грудні. За умови дотримання вантажовласниками норм навантаження-вивантаження зернових вантажів, наявної кількості зерновозів достатньо, щоб щомісячно перевозити 2,5 млн т зерна та зернових», — зазначив Сергій Підгородецький.

Окрім того, за оперативними даними Адміністрації морських портів України, у січні—липні 2018 р. експорт зернових вантажів через морські порти України скоротився порівняно з відповідним періодом минулого року на 10,1 %, до 19,440 млн т. Всього за сім місяців року переробка зернових вантажів у портах країни зменшилася порівняно з відповідним періодом минулого року на 8,5 %, до 20,269 млн т.

Нагадаємо, станом на кінець липня робочий парк зерновозів в Україні становить 18 430 вагонів, з них інвентарних власності ПАТ «Укрзалізниця» — 10 518 вагонів, приватних — 7912. До початку перевезень зерна нового врожаю залізничники на власних виробничих потужностях відновили деповським та капітальним ремонтом понад 2 тис. зерновозів. Найбільше ремонтів виконано вагонними депо Помічна, Знам’янка, Здолбунів, Кременчук, ім. Тараса Шевченка, Херсон та Полтава.