У Верховній Раді народні обранці працюють над відкриттям ринку оренди державного та комунального майна, і АТ «Укрзалізниця» є першопрохідником цього грандіозного проєкту. Починаючи з травня 2019 р., товариство здає в оренду майно винятково через систему електронних торгів ProZorro.Продажі. За результатами проведених аукціонів уже підписано 29 договорів, які щомісяця приносять компанії понад 580 тис. грн загального доходу. У перспективі товариство готове виставити на ProZorro ще приблизно 1,4 тис. нових об’єктів нерухомого майна. Очікуваний прибуток може становити орієнтовно понад 1 млрд грн на рік. Про те, як стати партнером товариства, та відгуки орендарів — далі.

 

Із моменту створення та виходу на вітчизняний ринок послуг система ProZorro здобула повагу та колосальну репутацію як в Україні, так і за кордоном. А все завдяки унікальності електронної платформи, що працює в режимі онлайн, має антикорупційну спрямованість та сприяє економії державних коштів. Торги відбуваються за спрощеною та відкритою схемою, де власник майна (Укрзалізниця) не має жодного впливу на учасників аукціону. Не менш важливим фактором є і те, що доступ до торгів можливий з будь-якої точки світу — головне бути під’єднаним до інтернету.

 

Як потрапити на аукціон

 

За словами заступника директора Департаменту майнової політики АТ «Укрзалізниця» Руслана Лавренюка, станом на 17 вересня 2019 р. в системі електронних торгів ProZorro.Продажі вже розміщено понад 90 нових об’єктів нерухомості. Серед них є цікаві лоти, котрі неодмінно вподобають представники українського бізнесу. Найочікуваніші аукціони — щодо приміщення для офісу, майданчика для розміщення банкоматів, площі під складування та магазини.

 

З основним переліком нерухомості можна ознайомитися на офіційному сайті товариства у розділі «Про нас», далі — «Пропозиції оренди нерухомості».

 

Варто зазначити, що компанія виставляє на ProZorro об’єкти нерухомості, які розташовані у комерційно привабливих місцях. До того ж більшість лотів надається в довгострокову оренду (термін зазначається в описі приміщення).

Ідентична інформація про об’єкти розміщена на 40 майданчиках системи ProZorro. Є можливість обирати зручніший. Після реєстрації доведеться зробити гарантійний внесок — певний відсоток від початкової вартості лота, який згодом повертається. Свого роду застава за участь. Згодом в особистому кабінеті з’явиться посилання на аукціон, який відбувається в онлайн-режимі. Буде видно дату та час події. Пам’ятайте, що торги проходять у три етапи, кожен з яких триває три хвилини. Саме цей час є на те, щоб зробити ставку. Як результат, виграє остання, котра була найвищою, а учасник оголошується переможцем.

Після закінчення аукціону потрібно підписати протокол торгів, укласти угоду та внести 100 % оплату.

 

Оглядини лота

 

На аукціон виставляються об’єкти, оренда яких коштує від 10 до 100 (а іноді й більше) тис. грн. Система налаштована так, щоб учасник торгів, перед тим, як робити ставки, мав можливість дізнатися більше про об’єкт.

 

На ProZorro потенційний орендар бачить фото будівлі й самого приміщення з різних ракурсів. Він ознайомлюється з назвою, місцерозташуванням і коротким технічним описом.

 

Зазначається також, які мережі під’єднані, зовнішній та внутрішній стан споруди. Тут розміщені й контактні дані особи, яка може організувати оглядову екскурсію об’єктом.

 

Бліц-інтерв’ю з партнером

 

Заступник директора департаменту електронної комерції та платіжних засобів Ощадбанку Святослав Кацалап.

 

— Які об’єкти АТ «Укрзалізниця» цікавлять вашу компанію та чи мають вони стратегічне значення?

— Для зручності клієнтів Ощадбанк постійно розвиває термінально-банкоматну мережу та проводить переформатування відділень. Перш за все ми зацікавлені в розміщенні банкоматів і терміналів у громадських місцях, на об’єктах транспортної та торговельної інфраструктури, де зосереджено значний клієнтопотік.

З цієї точки зору співпрацю з Укрзалізницею ми розглядаємо як дуже перспективну. Приміщення вокзалів, кімнат очікування, торгових залів у подальшому зручно використовувати для створення зон самообслуговування.

Важливо, що умови оренди приміщень або частини об’єктів нерухомості в Укрзалізниці є прозорими та конкурентними. Для подальшої співпраці ці чинники для нас є головними.

— Наскільки ефективна система ProZorro.Продажі для проведення торгів?

— З появою електронної платформи державних закупівель радикально змінився підхід до процедури придбання чи продажу товарів та послуг в Україні. Це ж стосується отримання нерухомого майна в оренду через ProZorro.Продажі. Процедура закупівлі відбувається в режимі онлайн, що дає змогу відслідковувати процес від початку до завершення.

 

З появою електронної платформи державних закупівель радикально змінився підхід до процедури придбання чи продажу товарів та послуг в Україні. Процедура закупівлі відбувається в режимі онлайн, що дає змогу відслідковувати процес від початку до завершення.

 

Вибір переможця абсолютно зрозумілий і публічний, адже учасники торгів у режимі онлайн можуть отримати інформацію про те, які компанії брали участь, і в разі виявлення порушень подати скаргу. В системі викладається повна інформація про товар, послугу та проєкт договору, який буде підписано з переможцем.

Онлайн-доступ у будь-який час до даних про об’єкт торгів на ProZorro.Продажі дає змогу детально та в повному обсязі проаналізувати пропозицію. В разі потреби можна запитати додаткову інформацію.

Використання електронної системи торгів значно зменшило витрати на логістику і час, пов’язаний із підготовкою та наданням пакетів документів. Головне — система не вимагає особистої присутності представників учасників торгів під час проведення конкурсу та оголошення результатів.

— Наскільки комфортною для вас є співпраця з Укрзалізницею?

— Оголошені товариством тендери на ProZorro.Продажі, до яких долучався Ощадбанк, було проведено зручно та в оптимальний термін.

 

Хочу також зазначити, що наша установа брала участь у конкурсах в семи областях України. За їхніми результатами розміщує банкомати у Вінниці, Жмеринці, Києві, Козятині, Конотопі, Львові, Мелітополі, Шепетівці, Фастові й Чернігові.

 

Укрзалізниця якісно підготувала супровідну інформацію. Співробітники товариства з відділу оренди й ті, котрі безпосередньо були задіяні у процесі підготовки та проведення конкурсу, продемонстрували високий рівень професіоналізму і клієнтоорієнтованість.