Провідниця врятувала життя пасажирці-діабетику

22 березня 2019, 13:45
Покупайте билеты на сайте Мы официальные партнеры Укрзализныци!
Ілона Мироненко, «Магістраль». Фото Олександра Васька. Інфографіка Олексія Посудієвського

Понеділок, 25 лютого, 7.45. Поїзд Львів—Маріуполь під’їжджає до Вінниці. Пасажири ще дрімають. Тим, хто скоро виходить, провідник роздає квитки. Одна з жінок поводиться дивно. Її рухи та мовлення сповільнені…

— Жіночко, вам погано? — запитує провідниця пасажирських вагонів Маріупольського вагонного депо регіональної філії «Донецька залізниця» АТ «Укрзалізниця» Тетяна Житник.

— Ні, — відповідає та.

— Куди вам їхати?

— До Києва, — відповідає пасажирка, маючи квиток до Вінниці. Тетяна Житник одразу розуміє: щось не так. Аби дізнатися, що сталося, вона знаходить у кишені куртки Тамари Василівни мобільний телефон і набирає останній номер у списку викликів (як виявилося, невістчин). Дізнається, що пасажирка хворіє на цукровий діабет.

Люди зреагували миттєво

Виявляється, що у чоловіка з купе навпроти є при собі глюкометр. Ним вимірюють цукор у крові хворої. Той становить 1,4 ммоль/л — удвічі менше від норми. Провідниця швидко приносить півсклянки підсолодженої води та поїть жінку. Глюкоза піднімається вже вище 2 ммоль/л. Жінка приходить до тями. Провідниця допомагає їй одягнутися, скласти речі та кілька разів нагадує, в яку кишеню поклала мобільний. Вона також передає інформацію начальнику поїзда, тож у Вінниці на станції має чекати швидка.

Виявляється, що постраждала пасажирка — 60-річна пенсіонерка Тамара Василівна Кузьмич, яка поверталась із санаторного лікування у Моршині, куди їздить щороку. Це допомагає на деякий час знизити рівень цукру в крові, часом занадто…

— Я прокинулась о 6-й, — розповідає кореспондентці «Магістралі» Тамара Василівна. — Подумала, що полежу ще трохи та ближче до 8-ї вколю інсулін. Однак не дочекалася. Що було до цього, не пам’ятаю, адже вже почала непритомніти. Лише після того, як цукор піднявся, зрозуміла, що сталося. Провідниця поїзда врятувала моє життя. Я попросила дітей написати у соціальних мережах про те, яка це чудова людина, щоб знайти її та особисто подякувати.

На вокзалі у Вінниці жінку зустріла медсестра та відразу запросила до медпункту. Виміряли цукор — він становив уже понад 4 ммоль/л. Сюди ж приїхала бригада швидкої допомоги. Медики виміряли тиск, вкололи магнезію та зробили кардіограму. Пропонували відвезти до стаціонару, однак жінка відмовилася.

— По телевізору постійно говорять, що все погано, а я хочу, щоб усі дізналися про те, які в нас є хороші люди, — каже Тамара Василівна. — І провідниця, яка швидко зметикувала, що робити. І лікарі швидкої. Так, у них стара апаратура, але ж вона є та працює.

Як виявити діабетичну кому

Пенсіонерка Тамара Василівна живе у селі Рудня-Тальська Київської області. Їдучи з Моршина, вона мала зустрітися зі знайомими у Вінниці, а вже звідти помандрувати до Києва. Жінка хворіє на цукровий діабет уже 25 років і живе завдяки ін’єкціям інсуліну. Каже, що звичайні люди не розуміють, як виявити діабетичну кому. Її рідні вже легко визначають за зовнішнім виглядом, що з цукром у крові щось негаразд. Довколишні ж пасажири не помітили нічого підозрілого, тому що жінка мала вигляд людини, яка просто відпочиває.

Ми передали Тамарі Василівні номер телефону її рятівниці Тетяни. Жінка не стрималася від сліз: «Ніяка біда нашу країну не переможе, доки є такі люди».

Кореспондентка «Магістралі» попросила лікаря-ендокринолога Київської клінічної лікарні на залізничному транспорті № 3 філії «Центр охорони здоров’я» АТ «Укрзалізниця» Світлану Пракіну нагадати хворим на цукровий діабет, як правильно поводитися в дорозі. От що вона сказала:

«Хворий на цукровий діабет не повинен під час поїздок порушувати звичний порядок прийому ліків, зокрема інсуліну. Якщо пацієнт вирішує вирушити у мандрівку чи на екскурсію, то краще обирати колективний варіант. Серед оточення обов’язково мають бути люди, які знають про її хворобу та можуть відрізнити ознаки гіпоглікемічних станів (нестачі цукру в крові), а також надати першу допомогу. Хворий, який робить уколи інсуліну, повинен мати при собі ліки із запасом, спеціальні ручки або шприци для ін’єкцій, глюкометр із тест-смужками до нього, таблетовану глюкозу, глюкагон для ін’єкцій. Будь-яка довга поїздка для хворого на цукровий діабет є стресом. Ось чому важливий постійний самоконтроль рівня глюкози в крові: не рідше ніж раз на 4 год. Пацієнт завжди мусить мати при собі невелику кількість швидко засвоюваних вуглеводовмісних продуктів, аби в будь-який момент підвищити рівень цукру в крові».

 

 

Magistral logo

Поширити y соціальній мережі


Читайте такожЧи не хочете поділитися своїми думками з цього приводу?