До кого звертатися, якщо ви стали свідками корупційного злочину, та які подарунки вважаються хабарем — такі питання могли поставити співробітники залізниці. Адже Офіс з антикорупційної діяльності компанії розпочав знайомити працівників із Політикою запобігання та протидії корупції АТ «Укрзалізниця».

 

Від директора до робітника

 

«Тон зверху» — одна з невід’ємних та найважливіших складових системи запобігання корупції. «Тон зверху» — це усвідомлення актуальності та важливості антикорупційної діяльності керівниками найвищих рівнів — членами наглядової ради, правління, директорами департаментів, філій, регіональних філій — та донесення до рядових працівників. «Тон зверху» передається по щаблях та вертикалях посад.

Тому Офіс з антикорупційної діяльності розпочав ознайомлення з принципами та стандартами (Політикою запобігання та протидії корупції) та правилами і процедурами (Антикорупційною програмою) щодо запобігання та протидії корупції в діяльності товариства саме з керівників. 24 вересня провели тренінг для директорів та заступників директорів департаментів центрального апарату компанії, а 25 вересня — для очільників філій та регіональних філій.

 

Тренінги

 

Принципу нульової толерантності до корупції повинні дотримуватись усі працівники компанії: від членів правління та наглядової ради до рядових робітників.

 

Кожному співробітнику нагадали, що давати, вимагати, приймати чи обіцяти неправомірну вигоду — правопорушення. Крім того, важливо усвідомлювати, що встановлено обмеження щодо надання та отримання подарунків, здійснення спонсорства та благодійної діяльності. Йдеться не про заборону вітати колег з днем народження, а про подарунки, пов’язані з виконанням службових повноважень чи використанням службового становища.

 

Із зали поставили питання: «А чи можна погоджуватися на поїздки за рахунок партнерів, якщо ті їх пропонують?». Директор Офісу з антикорупційної діяльності Ігор Шевченко пояснив, що робочі поїздки, необхідні та пов’язані з діяльністю товариства, не вважаються корупцією у випадку їхнього належного оформлення з дотриманням необхідних процедур. А от використання «відрядження» задля розваги чи як способу за чужі кошти відвідати якусь країну може трактуватися як корупція. Проте фахівець наголосив: кожен випадок необхідно розглядати конкретно і комплексно, а за консультацією звертатися до Офісу.

 

Офіс уже почав перевіряти документи та розглядати звернення щодо корупційних ризиків і робитиме це й надалі. Ігор Шевченко також підкреслив, що необхідно уважно ставитися до зовнішніх ділових партнерів: ретельно перевіряти всі документи та інформацію про них з відкритих джерел, аби не стати співучасником корупційного правопорушення чи правопорушення, пов’язаного з корупцією.

 

 

Інформувати про порушення насамперед необхідно свого безпосереднього керівника. Також варто звертатися до Офісу з антикорупційної діяльності або Департаменту економічної та інформаційної безпеки. Повідомлення про порушення повинно містити всю необхідну інформацію для вжиття заходів із розслідування та попередження, а також ліквідації негативних наслідків. Товариство гарантує повну конфіденційність усім, хто повідомлятиме про порушення. Тобто ані особа викривача (той, хто повідомив), ані сам факт звернення не розголошуватимуться. Також таких співробітників та членів їхньої родини обіцяють захищати від будь-якої дискримінації або інших негативних наслідків у зв’язку із повідомленням ними про порушення.

Проте зі зверненнями теж потрібно бути обережними. Адже завідомо неправдиві повідомлення можуть кваліфікуватися як наклеп і, звісно, каратися. Самі ж корупційні правопорушення та правопорушення, пов’язані з корупцією, караються кримінально, адміністративно та дисциплінарно — залежно від рівня нанесеної шкоди та інших обставин.

Базові тренінги, на яких роз’яснюватимуть усе вищенаведене, планують проводити і в електронному форматі. На Порталі розвитку знань на сайті Укрзалізниці вже незабаром з’являться тести, розроблені на реальних ситуаціях, які стосуватимуться запобігання та протидії корупції. Аби поглибити розуміння цього явища, кожен зможе пройти такий ознайомчий навчальний тест.

Проведення антикорупційних тренінгів у товаристві здійснюватиметься Офісом з антикорупційної діяльності на постійній основі — від базових тренінгів для всіх працівників до поглиблених для співробітників антикорупційного напряму. Такі заходи є невід’ємною складовою розбудови та вдосконалення системи запобігання корупції в товаристві та дієвим інструментом формування антикорупційної корпоративної культури та нульової толерантності до корупції.

 

Антикорупційна діяльність компанії

 

Одна з пріоритетних цілей Стратегії розвитку АТ «Укрзалізниця» на 2019—2023 рр. (пункт 10) — удосконалення системи запобігання корупції та управління корупційними ризиками. Тобто компанія переходить від системи розслідувань за фактом виявлення правопорушення до превентивних дій. Задля цього прийняли Політику. Разом з тим у товаристві уже кілька років є Антикорупційна програма.

Конкретні правила та процедури Антикорупційної програми переглядатимуться раз на один або мінімум раз на два роки у зв’язку з аналізом корупційних ризиків. Політика — це більш системний документ. Наразі Офіс працює над розробкою конкретних документів та інструментів, що сприятимуть втіленню Політики та Програми. Вже затвердили Положення про порядок внутрішньої оцінки корупційних ризиків, а також створили комісію, яка їх оцінюватиме. Перше засідання відбулося 30 вересня.

На погодженні причетних підрозділів товариства перебуває також Положення про запобігання та врегулювання конфлікту інтересів та Антикорупційні застереження в договорах з діловими партнерами. На черзі приєднання до UNIC — Всеукраїнської мережі доброчесності та комплаєнсу. Це організація відповідального та етичного бізнесу, яка ділиться зі своїми членами передовим досвідом щодо впровадження принципів доброчесності та прозорості ведення бізнесу. Серед гігантів українського державного сектору, які вже долучилися до UNIC, — «Енергоатом» та Укренерго. АТ «Укрзалізниця» нині на фінальній стадії переговорів стосовно партнерства з цією організацією.

Директор Офісу з антикорупційної діяльності АТ «Укрзалізниця» Ігор Шевченко підсумовує: «Кожен працівник повинен усвідомлювати свою відповідальність за запобігання та протидію корупції в компанії. Ми закликаємо всіх обов’язково повідомляти про корупційні правопорушення та правопорушення, пов’язані з корупцією. Адже від цього залежить розвиток Укрзалізниці як потужної компанії європейського зразка. Також закликаємо всіх сприяти антикорупційним заходам і звертатися за консультаціями до Офісу. Розуміти, що таке корупція на побутовому рівні, важливо, але ще важливіше осмислювати явище корупції критично. Для цього необхідно розуміти, які дії кожного працівника є неприпустимими. Зі свого боку ми готові розглядати кожну ситуацію чи документ і давати свої рекомендації».

 

Приклади корупційних правопорушень, за вчинення яких передбачено кримінальну відповідальність:

• привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем;

• викрадення, привласнення, вимагання документів, штампів, печаток, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем або їхнє пошкодження;

• пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі; 

• підкуп працівника підприємства, установи чи організації;

• зловживання владою або службовим становищем;

• прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою;

• незаконне збагачення.

 

Приклади правопорушень, пов’язаних з корупцією, за вчинення яких передбачено адміністративну відповідальність:

• порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків;

• порушення вимог фінансового контролю;

• порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів;

• невжиття заходів щодо протидії корупції.