Покупайте билеты на сайте Мы официальные партнеры Укрзализныци! Дані про фінансові операції Укрзалізниця з минулого тижня розміщує в мережі Інтернет

З минулого тижня ПАТ «Укрзалізниця» розпочало розміщення даних про розрахунки у відкритому режимі в мережі Інтернет. Залізнична компанія стала першопрохідцем у цьому аспекті серед державних підприємств. Планується, що черговий етап відкриття даних стане інструментом для запобігання корупції та посилення довіри з боку громадськості й бізнесу, а також сприятиме фінансовій дисципліні та привабливості для інвесторів.

Дані про фінансові операції ПАТ «Укрзалізниця» з минулого тижня стали доступними широкому загалу на Єдиному веб-порталі використання публічних коштів (E-Data), на який можна зайти за посиланням spending.gov.ua.

Компанія-зразок з відкритості

«Ми повністю відкриваємо дані за всіма нашими трансакціями, всіма напрямами роботи. Це безпрецедентна відкритість. Вважаємо, що нам приховувати нема чого, і чим більше буде уваги до тих процесів, котрі проходять у компанії, тим ефективнішою буде її робота», — заявив в. о. голови правління ПАТ «Укрзалізниця» Євген Кравцов під час презентації роботи електронної системи 6 червня у Києві.

За словами керівника, відкритість є важливою для того, щоб Укрзалізниця могла повністю надавати всю інформацію про свою діяльність, і в суспільства не виникало питань. Крім того, це дуже важливо для контролю й підвищення фінансової дисципліни всередині товариства. Адже тепер у системі видно, хто, скільки й кому сплатив.

Масштабний проект вдалося реалізувати завдяки тривалій співпраці фахівців з фінансового та ІТ-блоків Укрзалізниці й Міністерства фінансів України. Залізнична компанія витратила на його впровадження майже 100 тис. грн. Проте завдяки цьому розроблено платформу, до якої тепер зможуть приєднуватись інші державні підприємства. Укрзалізниця стала в цьому першою.

«Ми стали першою державною компанією, взагалі першою компанією в Україні, котра повністю розкрила інформацію про фінансові трансакції. Крім нас, це робить тільки Державне казначейство. Цікаво, чи знайдеться ще в Україні настільки відкрита компанія як у державному, так і в приватному секторі, — зауважив Євген Кравцов, додавши, що навіть світові гіганти, приміром IBM, не надають громадськості настільки широку й повну інформацію про свою діяльність. — Відтепер завдяки E-Data клієнти, партнери, інвестори і всі, хто того бажає, зможуть відстежувати інформацію абсолютно про всі трансакції. Немає більше аргументів, зокрема при обговоренні рівня тарифів, аби говорити, що Укрзалізниця є закритою».

За словами директора з економіки і фінансів ПАТ «Укрзалізниця» Андрія Рязанцева, вже на момент презентації до системи було завантажено понад 23,5 тис. платежів, які пройшли, починаючи з 1 квітня поточного року. Йдеться про придбані запчастини й матеріали, замовлені послуги, сплату податків тощо, без обмеження за сумою.

Загалом, за оцінками фахівця, до кінця року (за три квартали) буде оприлюднено дані щодо трансакцій на суму не менше 10 млрд грн. Таким чином з’явиться можливість дізнатися про співпрацю залізничної компанії з понад 4 тис. партнерів. Адже E-Data відображає всі реквізити, зокрема назву отримувача і призначення платежу. Поповнення списку трансакцій відбуватиметься щодня автоматично, через електронну банківську систему.

Переглянути інформацію можна в будь-який час. Для цього потрібно зайти на сайт системи, обрати в меню «Пошук за трансакціями», вибрати ПАТ «Укрзалізниця» та ввести номер ЄДРПОУ філії-платника. Крім того, треба задати терміни, в які було проведено платежі, та, за потреби, реквізити контрагента. Загалом кілька натискань на клавіші.

Допомога правоохоронцям і журналістам

«У рамках такої великої компанії, як наша, та величезних обсягів (приблизно 1 тис. банківських рахунків, — прим. авт.) важко відслідковувати всі платежі. Тепер маємо додатковий інструмент для їх контролю», — заявив Андрій Рязанцев. Він зауважив, що очікує від системи попередження корупційних ризиків та зміцнення довіри суспільства до Укрзалізниці й залізничників, праця яких достойна поваги. «Це, безумовно, допомога і правоохоронним органам», — додав він.

«Інформацію, що в нас запитували правоохоронні органи, журналісти під час своїх розслідувань, народні депутати у публічних запитах і будь-які інші особи, тепер можна вільно отримати у відкритому доступі», — наголосив Євген Кравцов.

Як зазначалося під час презентації системи, її впровадження є складовою комплексної роботи Укрзалізниці щодо відкритості діяльності галузі. В її рамках вперше за всю історію було повністю оприлюднено для обговорення фінансовий план на 2018 р. Щоквартально надається звіт про його виконання та ефективність використання коштів, капітальні інвестиції.

Фінансові результати за півроку та рік проходять аудит з боку всесвітньовідомих спеціалізованих міжнародних компаній, зокрема, Ernst & Young.

Наступним етапом посилення відкритості стане перенесення інформації до системи E-Data щодо договорів ПАТ «Укрзалізниця». Це дасть змогу порівнювати обсяги платежів із зазначеними у контрактах, відслідковувати ефективність діяльності компанії загалом. Таким чином має підвищитися довіра кредиторів та інвесторів.

І, звичайно, це є прикладом для інших корпорацій, які також закликали приєднуватися до системи, щоб державний сектор економіки був максимально прозорим для кожного пересічного громадянина і суспільних інститутів.

«Той модуль, який ми створили разом з Укрзалізницею, дасть змогу надати громадськості ще більше даних, аби ставити державним управлінцям не дуже зручні питання. Але в мене є питання: «А хто наступний?» Закликаю, запрошую до співпраці «Укрпошту», аеропорт «Бориспіль», «Нафтогаз», «Київпастранс» продемонструвати свою відкритість», — прокоментував директор державної установи «Відкриті публічні фінанси» Олександр Комареус.

 

В. о. міністра фінансів України Оксана Маркарова:

«Сьогодні у E-Data особливий день! До повної прозорості в казначейських трансакціях і видатках державного бюджету, яку ми забезпечили через портал (spending.gov.ua), додається перший чемпіон прозорості серед державних компаній — Укрзалізниця. Ми дякуємо УЗ за цей сміливий антикорупційний крок».

Довідка

Застосування Єдиного веб-порталу використання публічних коштів як майданчика для відкриття даних про фінансові операції державних підприємств передбачено Законом «Про відкритість використання публічних коштів», ухваленим у 2015 р. Частка ПАТ «Укрзалізниця» в загальному обсязі оголошених закупівель по країні, за підсумками 2017 р., становила 7,1 %. Укладено угод на суму понад 26 млрд грн.