ІТ-орієнтація залізниці: які проєкти впроваджують у товаристві

13 вересня 2019, 08:25
Покупайте билеты на сайте Мы официальные партнеры Укрзализныци!
Микола Копилов, «Магістраль». Фото Сержа ГОНЧАРОВА

Над втіленням у життя нещодавно оголошеної Урядом стратегії «держава у смартфоні» працює і колектив філії «Проектно-конструкторське технологічне бюро інформаційних технологій» АТ «Укрзалізниця». Відомчі програмісти впроваджують сучасні ІТ-технології в одній з найбільших державних компаній у сфері оподаткування, управління фінансами, організації руху, обліку запасних частин тощо. Кореспондент газети «Магістраль» напередодні неофіційного професійного свята — Дня програміста, що відзначається 13 вересня, — дізнався у ІТ-залізничників про нові можливості АС «Месплан», відкриття фінансових даних, програмні технології у сфері міжнародних вантажних та пасажирських перевезень й багато іншого.

 

Функції головного підрозділу АТ «Укрзалізниця» із розробки та впровадження автоматизованих систем управління виконує філія «ПКТБ ІТ». Робота майже половини її працівників, зокрема 80 із 199 осіб,  пов’язана із програмуванням. Їхнє завдання — удосконалення наявних та розробка нових систем.

 

Вантажні перевезення

 

Фахівці філії задіяні у таких актуальних і гучних проєктах, як, наприклад, реалізація продажу права на користування вагонами Укрзалізниці на аукціонах ProZorro. Вони розробили технологію і програмне забезпечення для адаптації найбільшої залізничної системи АСК ВП УЗ-Є. Продажі права користування вагонами вже принесли товариству додатково мільйони гривень прибутку.

Крім того, за 2018—2019 рр. фахівці філії «ПКТБ ІТ» реалізували низку завдань, пов’язаних із плануванням перевезень. За це відповідає  АС «Месплан». Для неї розроблені та впроваджені нові контролі та можливості здійснення вантажних операцій згідно з даними паспортизації станції.

 

Відомчі програмісти прописали в системі АС «Месплан» інструменти для елеваторів, які дозволяють узгоджувати плани та електронні замовлення на навантаження. Це допоможе запобігти непродуктивному простою вагонів.

 

Удосконалення АС «Месплан» триває. На порядку денному — планування маршрутних перевезень зернових вантажів за узгодженими графіками руху.

 

Фінанси

 

ІТ-фахівців філії «ПКТБ ІТ» також долучають до змін у фінансовій звітності товариства, що стосуються відкритості даних. Саме вони розробили програмне забезпечення для публікації інформації про всі платіжні трансакції Укрзалізниці на Єдиному веб-порталі використання публічних коштів https://spending.gov.ua.

Продовжуються роботи зі створення та впровадження в товаристві власної системи електронного податкового обліку (АС «ЕПО»). За її допомогою автоматизовано формуватимуться та реєструватимуться податкові накладні й подаватимуться до контролюючих органів. Система враховує специфіку галузі й забезпечує створення, збір, зведення та обмін відповідними електронними документами в межах компанії.

 

Запланована розробка програмних компонентів для виконання вимог Податкового кодексу щодо нового порядку електронного адміністрування палива (згідно із Законом України № 2628 від 23 листопада 2018 р.).

 

Локомотиви і вагони

 

Значний обсяг робіт у 2018—2019 рр. виконали фахівці філії з доопрацювання автоматизованої системи управління експлуатацією тягового рухомого складу і роботою локомотивних бригад. Нині вона впроваджена в тестовому режимі. Згодом планується внести в систему інформацію й щодо моторвагонного рухомого складу. Це дасть можливість узагальнити дані, оптимізувати використання паливно-енергетичних ресурсів та інфраструктури за рахунок виведення з експлуатації застарілого обладнання.

Розширюються можливості інформаційно-довідкової системи обліку даних щодо додаткового обладнання пасажирських вагонів (печі СВЧ, кавові автомати, холодильники тощо) відповідно до вимог філії «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця». Розроблено технологію і програмне забезпечення контролю допуску пасажирських вагонів до міжнародних перевезень.

Не залишилось «за бортом» питання інформатизації працівників вагонного господарства товариства. Зокрема, залізничні IT-фахівці зробили внесок у боротьбу із розкраданням запчастин. Вони розробили програмне забезпечення обліку комплектації вантажного вагона гальмовим обладнанням. Як зазначають у ПКТБ ІТ, це є першим етапом створення банку даних колісних пар.

 

Протягом  2019—2020 рр. буде здійснена розробка механізму створення та ведення бази даних прийнятої продукції від виробника; автоматизоване формування паспортів і ремонтних карток для надресорних балок, рам бокових, гальмівного обладнання (авторежим, авторегулятор, головна та магістральна частини повітророзподільника). З цією метою нині проводяться роботи із розрахунку припустимого терміну служби литих деталей візків вантажних вагонів.

 

Управління рухом

 

Розробки в сфері управління рухом передбачають впровадження автоматизованого формування звіту про середній час перебування вантажних вагонів на залізничній станції, дирекції залізничних перевезень, регіональній філії, АТ «Укрзалізниця». Уже розроблено і впроваджується необхідне програмне забезпечення. Ця робота актуальна і з огляду на введення нових умов договору про надання послуг з перевезень вантажів. Зважаючи на зміни у розрахунках з клієнтами за користування вагонами під час вантажних операцій, запланована розробка відповідного програмного забезпечення.

Крім того, з метою переходу на безпаперову технологію обміну документами на вантажі та вагони, що перетинають кордон із суміжними країнами, триває налагодження інформаційного обміну з іншими перевізниками для експортних, імпортних і транзитних вантажів.

 

Директор філії «Проектно-конструкторське технологічне бюро інформаційних технологій» АТ «Укрзалізниця» Даніл Ковдря:

«Вітаю всіх колег з професійним святом — Днем програміста. Ви щоденно робите вагомий внесок у розвиток залізничної галузі, вирішуєте складні завдання з інформатизації, застосовуєте сучасні рішення та освоюєте новітні технології. Зичу наснаги в досягненні нових цілей, бажаю відкриттів і щоб робота приносила лише задоволення. Дякую за ваш професіоналізм!»

 

 

 

День програміста — професійне свято, яке відзначають у 256-й день року (у високосний рік це 12 вересня, а у невисокосний — 13 вересня). Неофіційно святкується в Україні та деяких інших країнах світу. Вибір дати пояснюється тим, що число 256 відповідає кількості чисел, які можна представити за допомогою одного восьмибітного байта — поширеної одиниці вимірювання обсягу даних.

 


 

Magistral logo

Поширити y соціальній мережі


Читайте такожЧи не хочете поділитися своїми думками з цього приводу?