Укрзалізниця першою серед державних компаній відкриває двері для стартапів

18 вересня 2018, 11:59
Покупайте билеты на сайте Мы официальные партнеры Укрзализныци!
Лада АНДРЄЄВА, «Магістраль». Фото Сергія ДРУЧЕНКА

Поліпшити фінансовий результат і підвищити якість послуг для клієнтів державних підприємств допоможуть стартапи. Пілотний проект Future of Mobility Lab. UZ edition, у якому першою візьме участь наша компанія, стартував минулого тижня.

 

 

 

Так, з огляду на досвід найбільш успішних компаній світу й розвинених країн та за підтримки Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Офісу Національної інвестиційної ради України та 1991 Open Data Incubator стартував новий для нашої країни проект, котрий відкриває держсектор стартапам. Очікується, що цей крок допоможе запустити інноваційні бізнес-моделі. Причому команди волонтерів повинні не лише запропонувати ідеї для створення актуальних послуг для громадян нашої країни, а й якісну діджиталізацію для обробки великих обсягів даних. Це дозволить спростити та прискорити роботу, отримати зручні сервіси та поліпшити фінансовий результат підприємств.

Із цього приводу голова Офісу Національної інвестиційної ради України Юлія Ковалів зазначила, що на сьогодні складається досить позитивна тенденція. А саме: змінюється корпоративна культура на підприємствах державного сектора та, відповідно, їхні бізнес-процеси. Іншими словами, у топ-менеджерів з’являється інтерес до якісних перетворень, що дозволить ввіреним їм організаціям стати більш ефективними за рахунок створення нових продуктів. Саме такі процеси відбуваються в ПАТ «Укрзалізниця».

Треба додати: першими на пропозицію залучення волонтерів до співпраці відгукнулися залізничники. А чому саме сталева магістраль стане полігоном для впровадження нової форми роботи, обґрунтував в. о. голови правління ПАТ «Укрзалізниця» Євген Кравцов: «Нашій компанії необхідно прискорити інноваційні процеси. А цей проект дає додаткову можливість для технологічного оновлення. Йдеться про декілька напрямів. Перший — пасажирські перевезення. Так, загальна кількість пасажирів, які вибирають залізничний вид транспорту, становить кілька сотень мільйонів на рік. Відповідно, є величезне поле для впровадження прогресивних технологій. До того ж у нас уже є певний досвід проведення діджиталізаціі. Наприклад, проект впровадження електронних квитків: їх реалізація буквально за пару років досягла 50 % усіх проданих проїзних документів. А зараз ми очікуємо від стартапів пропозиції щодо забезпечення передумов хорошого досвіду для пасажирів Інтерсіті та швидкісних поїздів, причому на всіх етапах подорожі.

Другий напрям — електронне управління вантажним парком. Тут теж можна говорити про певні напрацювання. Так, система електронного розподілу вагонів була впроваджена в дуже стислий період. Зараз на розгляд волонтерів ми запропонували питання альтернативних витрат на вантажоперевезення. Йдеться про електронні контролери й інші інноваційні рішення для систем доступу до рухомого складу (із застосуванням для керування динамікою, паливом, комфортом, безпекою).

Третій напрям — скоринг і використання big data (структурованих і неструктурованих даних величезних обсягів) в закупівлях.

Четвертий напрям — управління складами. Йдеться про промислові рішення IoT (англ.: Internet of Things — концепція обчислювальної мережі фізичних предметів, оснащених технологіями для взаємодії один з одним або з зовнішнім середовищем) та блокчейн (англ.: Blockchain — вибудуваний ланцюжок блоків, що містять інформацію на комп’ютерах незалежно один від одного), що сприятимуть підвищенню операційної ефективності та безпеки».

Детальніший перелік напрямів для роботи стартапів можна знайти на сайті компанії 1991 Open Data Incubator.

Тепер що стосується умов участі у проекті. Заявки приймаються до 4 жовтня. Основні положення такі: протягом безкоштовної тримісячної програми Future of Mobility Lab. UZ edition волонтерам надаватимуть усі необхідні умови для роботи, наприклад, офіси та контакти з фахівцями Укрзалізниці. Крім того, вони обов’язково отримають менторську підтримку провідних експертів і доступ до даних і необхідної інфраструктури ПАТ «Укрзалізниця». А по завершенні роботи відбудеться демодень, під час якого фіналісти презентуватимуть свої проекти для потенційних інвесторів.

Треба також зауважити: при відборі проектів оцінюватимуться інноваційність рішень, їхня актуальність для ринку, рівень соціального або економічного впливу тощо. Причому використання API (англ.: application programming interface) ПАТ «Укрзалізниця» в основі ідеї буде перевагою. До участі у проекті заплановано відібрати 10—12 команд.

 

В. о. голови правління ПАТ «Укрзалізниця» Євген Кравцов:

«Наше товариство — перша державна компанія, яка відкриває свої двері для стартапів. Ми впевнені, що співпраця з молодими талановитими спеціалістами в рамках програми стане рушійною силою у процесі подальшої діджиталізації ПАТ «Укрзалізниця» та виведення послуг, які надає сталева магістраль, на якісно новий рівень, особливо у сфері пасажирських і вантажних перевезень. Нам потрібні більш рішучі кроки в цьому напрямі. Зазначу: подібного простору для впровадження нових технологій та інновацій, як в Укрзалізниці, немає в жодній державній компанії країни».

 

 

Заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Михайло Тітарчук:

«Україна повинна відійти від сировинного чи навіть традиційного типу економіки та стати частиною Індустрії 4.0 (впровадження кіберфізичних систем у виробництво). Тому уряд і бізнес спільно розробили Концепцію розвитку цифрової економіки до 2020 р. (digital agenda for Ukraine) — перший програмний документ у цієї сфері. Ми підтверджуватимемо кожен крок побудови інноваційної платформи, а результатом має стати урядова постанова — набір методик та рекомендацій для їх створення під іншими державними підприємствами. Це буде основою кооперації держави з ІТ-сектором».

 

Голова правління SocialBoost та засновник 1991 Open Data Incubator Денис Гурський:

«Програмою Future of Mobility Lab. UZ edition ми запускаємо процес цифровізації державних підприємств. Це є першим важливим кроком для підвищення інвестиційної привабливості великих компаній, за кількістю яких Україна є першою у Східній Європі. А для ІТ-фахівців це шанс розкрити сповна свій комерційний потенціал, не виїжджаючи з країни у пошуках крупних клієнтів».

 

 

Голова Офісу Національної інвестиційної ради України Юлія Ковалів:

«Діджиталізація державного сектора викликає колосальний інтерес у потенційних міжнародних інвесторів, які цікавляться досвідом України у запровадженні сучасних технологій для підвищення якості послуг державних підприємств. Причому багато з них готові долучитися до руху країни в цьому напрямі. Маю надію, що програма відкриє нові можливості для розвитку української галузі IT та залучення в неї іноземного капіталу».

Magistral logo

Поширити y соціальній мережіЧи не хочете поділитися своїми думками з цього приводу?