Покупайте билеты на сайте Мы официальные партнеры Укрзализныци! Відкритість даних — найкращий крок до згортання будь-яких корупційних процесів

Директор з економіки та фінансів ПАТ «Укрзалізниця»

Коли постало питання про досягнення прозорості Укрзалізниці для своїх контрагентів і споживачів послуг, ми почали шукати інструменти для досягнення максимальної відкритості дій товариства.

Стартували з маленьких речей за принципом «Step by Step». Це мало певний опір, бо ніхто не звик оприлюднювати фінансові дані компанії. Почали з виконання фінансового плану 2016 р., який був розміщений на сайті товариства. Досить відкрито планували бюджет на 2017 р., вивішуючи проект на веб-ресурсі. Ринок бачив, якими будуть капітальні інвестиції в цьому році.

Варто зазначити, що інформація подавалася не у скороченому варіанті, як роблять біржові компанії, а оприлюднювалася вся фінансова звітність з повноцінними аудиторськими висновками. Також на загал виставлено всі показники діяльності Укрзалізниці за останні 10 років. Кожен може спостерігати, в який бік рухається товариство не зі сторінок ЗМІ, а самотужки — вивчивши натуральні показники, що інформують про ефективність роботи компанії.

Вперше було повністю розкрито собівартість послуги з вантажних перевезень. Ми розрахували її за 1,5 тис. деталізованих позицій й віддали ці дані учасникам ринку. Наразі розглядаємо можливість викласти інформацію у вільному доступі. Вважаємо, що це допоможе знайти моменти, які стають причиною неефективної роботи у частині вантажних перевезень. Постійно просимо ринок, аби вони надали свої дані по парку маневрових локомотивів, і бачимо, як виглядає їхня ефективність роботи, аби ми мали до чогось прирівнятися хоча б де-факто. Втім, поки що мало хто прагне долучитися до оптимізації роботи компанії, а от критики, часто безпідставної, у ЗМІ дуже багато.

Вперше Укрзалізниця звітує бізнесу про те, на які капітальні інвестиції спрямовуються кошти, отримані від індексації тарифів, що акумулюються на спеціальному рахунку. Причім це відбувається на рівні домовленостей, а не законодавчо врегульовано. За прогнозами на наступний рік йтиметься про суму в 6 млрд грн витрачених грошей. Наступний крок, до якого ми прийшли під час обговорення з бізнесом, — оприлюднення всієї інвестиційної програми. Це 20 млрд грн в 2017 р.

Євген Кравцов підтримав ідею безпрецедентного підвищення прозорості компанії в такий спосіб. Наслідком цього стало рішення зробити крок на випередження — оприлюднити всі 100 % видатків компанії. Враховуючи постійні атаки у ЗМІ, для нас це — принципове питання. Потрібно відновити довіру до компанії та досягнути максимально раціонального використання ресурсів. Ми розуміємо, що у системі присутня корупція, але побачити в такому великому товаристві, як Укрзалізниця, де працює 38 тендерних комітетів, — досить складно. Відкритість даних — найкращий крок до згортання будь-яких корупційних процесів. Цей механізм дуже дієвий вже не на етапі розслідування, а на етапі декларування намірів. Ніхто не хоче мати проблеми.

Тож Укрзалізниця долучається до проекту Є-Data, створеного Мінфіном за ініціативою Оксани Маркарової та Олександра Щелокова. Робота цього порталу — важлива подія для України не лише в частині публічних фінансів, а й дієвий механізм боротьби з нераціональним, а інколи й корупційним використанням бюджетних коштів. Проект потрібен і для ознайомлення пересічних громадян, і для побудови адекватної системи державного управління.

Про те, наскільки масштабною буде співпраця з державним порталом e-data.gov.ua, свідчать цифри. За 11 місяців 2017 р. Укрзалізниця оголосили тендерів майже на 55 млрд грн, із них укладено угод на 20 млрд грн. Таке співвідношення маємо через тендерних тролів: лише одна організація зірвала 200 процедур своїми скаргами. Компанія здійснює щомісяця 45 тис. транзакцій — 1,5% від загальної кількості, яка сьогодні надходить щомісяця до Є-Data. За сумою транзакцій ми матимемо 4 % від тих, що розміщаються на порталі. Йдеться про 8—9 млрд грн на місяць використаних коштів. Щомісячно в оперуванні маємо 5 тис. унікальних контрагентів.

Уже майже місяць ми працюємо з Є-Data над провадженням цього проекту. Наразі відпрацьовуємо інтеграцію з банками. Вже у першому кварталі 2018 р. плануємо наповнення особистого кабінету на порталі та публікацію всіх транзакцій в повному обсязі. Після реалізації цього кроку почнемо завантажувати всі договори.

Важливо, що відкрита інформація стає доступною і нашим працівникам. Нещодавно один департамент не володів інформацією про те, що діється в іншому. Тож оприлюднення даних дасть змогу покращити й внутрішню структуру управління. Цей крок призведе до ефекту синергії всередині компанії. Розраховуємо на те, що з 20 млрд грн, які планується інвестувати в наступному році, приблизно 1 млрд грн вдасться вберегти. Сподіваємося й на зміну ставлення приватного бізнесу до Укрзалізниці.

Рано чи пізно це має стати традиційним для всіх державних підприємств. Якщо тобі немає, що приховувати, з відкритості даних ти отримаєш лише плюси.