АТ «Укрзалізниця» ініціює зміни до Податкового кодексу України

11 квітня 2019, 08:30

АТ «Укрзалізниця» ініціює зміни до Податкового кодексу України. Пропонується на земельні ділянки, що належать до земель залізничного транспорту, встановити фіксований податок. В останній редакції Податкового кодексу залізнична галузь повністю позбавлена пільги зі сплати земельного податку, що спричинило значне зростання витратних статей державної компанії.

Зокрема, товариство пропонує встановити податок на земельні ділянки в розмірі 0,25 % від їх нормативної грошової оцінки в разі, якщо нормативну грошову оцінку таких земель проведено, та 0,25 % від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області в разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено. З такою ініціативою компанія звернулася до профільних комітетів Верховної Ради України.

«Виникла абсурдна ситуація, коли Укрзалізниця позбавлена пільги із сплати податків за користування землею, на якій прокладені колії та розташовані інфраструктурні об’єкти. Слід зазначити, що за кордоном залізничні колії не обкладаються жодним податком. Це стосується не лише розвинених країн Заходу, а й сусідніх Польщі та Білорусі. На жаль, в Україні така опція не діє щодо залізничного транспорту. З іншого боку, наприклад, землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування взагалі не підлягають оподаткуванню, що створює нерівні умови та порушує принципи справедливості оподаткування», — прокоментував директор з економіки і фінансів АТ «Укрзалізниця» Андрій Рязанцев.

У компанії переконані, що збільшення витрат з 1,2 млрд грн (сплачено у 2018 р.) до 4,2 млрд грн за 2019 р. створить передумови для економічно необґрунтованого заниження рентабельності діяльності залізничного транспорту та зменшення інвестиційної привабливості галузі. «Треба приймати рішення та ставати на цивілізований шлях зменшення, а згодом повного звільнення залізниці від сплати земельного податку. У разі неврегулювання цих питань підприємства залізничного транспорту отримають збільшення видатків та будуть вимушені підвищувати тарифи на свої послуги», — прокоментував Андрій Рязанцев.

Наразі сплату земельного податку на 2019 р. для Укрзалізниці заплановано в сумі майже 4,2 млрд грн. Це більше на 3 млрд грн, або в 4,5 раза, ніж планувалося. Нагадаємо, що таке збільшення пов’язано з тим, що з 01.01.2019 р. із п. 284.4 ст. 284 Податкового кодексу України виключено слова «надані для залізниць в межах смуг відведення», тому залізнична галузь повністю позбавлена пільги зі сплати земельного податку в розмірі 25 % нарахованого податку, обчисленого відповідно до ст. 274 і 277 Кодексу. Загалом у користуванні Укрзалізниці перебуває майже 134 тис. га землі.

Паралельно із цим органи місцевого самоврядування розпочали масштабну роботу з перегляду ставок плати за земельні ділянки, надані для залізничного транспорту, та своїми рішеннями встановлюють нові, значно збільшені ставки податку, що також веде до значного збільшення витрат Укрзалізниці.


Поширити y соціальній мережіЧи не хочете поділитися своїми думками з цього приводу?