Історія Південної магістралі почалася 1869 р., коли було відкрито регулярний рух потягів на ділянці Курськ—Харків. Нині Південна залізниця — одна з найстаріших — за своїм технічним і кадровим потенціалом посідає провідне місце в системі магістралей України. Щорічно підприємство здатне перевозити понад 100 млн т вантажів і майже 80 млн пасажирів.

Вдале географічне розташування на перетині найважливіших транспортних потоків дає змогу забезпечити найкоротші маршрути перевезень вантажів із Півночі на Південь та зі Сходу на Захід у чорноморські порти та західні регіони України, а з них — по всьому світу.

Магістраль є складовою частиною національного транспортного коридору прискореного пасажирського руху на напрямку Гребінка—Полтава—Красноград—Лозова, що здійснює транспортне обслуговування понад 1000 промислових і більш як 2000 комерційних підприємств, а також населення семи областей України: Харківської, Полтавської, Сумської, Кіровоградської, Чернігівської, Донецької та Луганської.

Безперебійне цілодобове функціонування магістралі забезпечують 4 дирекції залізничних перевезень і майже 35-тисячний колектив працівників. Південна залізниця завжди була та залишається однією з ключових ланок транспортної системи України.