За командою Президента України Петра Порошенка Євген Кравцов відкрив рух Бескидським тунелем у Карпатах

24 травня 2018, 15:51

Сьогодні, 24 травня 2018 року, відбулося урочисте відкриття новозбудованого двоколійного Бескидського тунелю, який розташований на межі Львівської та Закарпатської областей. У заході взяли участь Президент України Петро Порошенко, міністр інфраструктури Володимир Омелян, в.о. голови правління ПАТ «Укрзалізниця» Євген Кравцов, голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка, голова Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль, представники Європейського банку реконструкції та розвитку, Європейського інвестиційного банку й інші почесні гості.

Президент України Петро Порошенко привітав присутніх з історичною подією – відкриттям руху поїздів новим Бескидським тунелем — та підкреслив, що це найбільший інфраструктурний проект, реалізований в Україні протягом останніх десятиліть. «Бескидський тунель, який ми разом з вами, з усією Україною, сьогодні відкриваємо, має дуже важливе значення. Ми боронимо країну від агресора і водночас знаходимо сили і ресурси для модернізації країни» , — наголосив Президент України.

Глава Держави також підкреслив, що від новозбудованого тунелю залежить дуже багато для розвитку економіки країни, адже 60 % експортного потоку на залізниці прямує через Бескидський тунель. Саме тому надзвичайно важливо було своєчасно оновити старий аварійний тунель. «Старий тунель пропускав 40—45 пар поїздів на добу, новий пропускатиме понад 100. Швидкість руху поїздів старим тунелем була 20—40 км/год, новим — 60 км/год. Новий Бескидський тунель є символом співпраці Укрзалізниці, української влади, Європейського банку реконструкції та розвитку, Європейського інвестиційного банку. Об’єднавши зусилля, ми продемонстрували здатність в умовах агресії, війни реалізовувати масштабні проекти», — сказав у своїй урочистій промові Президент України Петро Порошенко.

В.о. голови правління ПАТ «Укрзалізниця» Євген Кравцов у своїй вітальні промові подякував за підтримку в реалізації надважливого проекту Президенту України Петру Порошенку, Уряду, компаніям-підрядникам, висловив глибоку подяку за довіру партнерам з ЄБРР та ЄІБ і щиру подяку за наполегливу працю всім залізничникам, які будували тунель упродовж чотирьох років. Керівник Укрзалізниці зауважив, що сьогодні не просто відкрито 1764 м тунелю, а відкрито наступні 1764 м до Євросоюзу.

«За ці роки, якби перестав функціонувати старий тунель, Україна втратила б принаймні 1,5—2 млрд грн на рік, а також можливість розширювати наш експортний потенціал. Для нас це важливий інфраструктурний проект, який показує, що Укрзалізниця спільно з країною може рухатися вперед», — наголосив Євген Кравцов.

За командою Президента України в.о. голови правління ПАТ «Укрзалізниця» Євген Кравцов дав команду залізничникам розпочати рух новим двоколійним Бескидським тунелем. Перший поїзд новозбудованим тунелем повіз руду до Словаччини.

Під час урочистостей в.о. голови правління ПАТ «Укрзалізниця» Євген Кравцов вручив нагороди працівникам залізничної галузі, які брали участь у будівництві нового тунелю.

Нагадаємо, що будівництво двоколійного Бескидського тунелю було розпочато в листопаді 2013 року. У жовтні 2016 року будівельники пройшли всі 1764 погонні метри верхнього та нижнього уступів тунелю. А в жовтні 2017-го будівництво та оздоблення тунелю було завершено.

Нова споруда обладнана сучасними приладами робочого та аварійного освітлення, вентиляції, відеоспостереження, пристроями автоматизованої системи управління тунельними процесами, засобами автоматичного блокування та зв’язку, пожежної безпеки. У тунелі споруджено 49 ніш і 12 камер, розташованих відповідно через 60 м та 300 м з кожного боку по всій довжині тунелю. Для проходу обслуговуючого персоналу та можливої евакуації людей між старим та новим тунелями споруджено три евакуаційні збійки (переходи).

У ході підготовчих робіт було збудовано під’їзні автомобільні дороги, водозабірні споруди, прокладено зовнішні мережі електропостачання, мережі зв’язку, технологічні мережі, під’їзні колії тощо. Також виконано роботи з монтажу габіонних конструкцій для ліквідації місць розмивів берегів ріки Опір у селі Опорець та інше. Після чого підрозділи ПАТ «Укрзалізниця» перейшли до завершального етапу — облаштування залізничної інфраструктури, переключення її зі старого на новий тунель та проведення пусконалагоджувальних заходів.

Довідково

Бескидський тунель — другий за довжиною залізничний тунель в Україні. Старий одноколійний тунель був збудований за часів Австро-Угорської імперії, 1886 року, і до сьогодні був єдиним бар’єрним місцем V Критського міжнародного транспортного коридору, який проходить територією Італії, Словенії, Угорщини, Словаччини, України (Трієст—Любляна—Будапешт—Братислава—Ужгород—Львів) та далі на схід, оскільки це єдина одноколійна дільниця на всій його довжині. Загальна протяжність транспортного коридору — 1595 км, у тому числі територією України 266 км — залізничний; 338,7 км — автодорожний.

Старий тунель практично вичерпав свій експлуатаційний ресурс і вимагав постійної підвищеної уваги працівників залізниці. Найбільша проблема — ґрунтові води, які проникають через його стіни назовні. Взимку волога перетворюється на лід, що загрожує безпеці руху поїздів. Через це залізничники змушені були колоти кригу й вивозити її за межі тунелю. Саме з цієї причини на дільниці постійно обмежувалася швидкість руху поїздів.

 

Цікаві цифри про будівництво тунелю:

 • довжина тунелю — 1764 м;
 • висота тунелю — 8,5 м;
 • ширина — 10,5 м;
 • об’єм вибраної породи — 270 тис. м3;
 • кількість залізничних колій — 2 колії;
 • пропускна спроможність тунелю — до 100 пар поїздів на добу;
 • всього прокладено 7 км колії (з них 3,5 км колії в тунелі);
 • при будівництві тунелю розроблено ґрунту — 211 440 м3;
 • поїзд повністю долає тунель за 2 хвилини при швидкості 60 км/год;
 • тунель пролягає на 182-метровій глибині від поверхні Бескидського хребта (781—807 м над рівнем моря);
 • загальна вартість проекту «Будівництво Бескидського тунелю» становить 3 млрд грн, з яких 2,2 млрд грн — кредитні кошти, надані Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) і Європейським інвестиційним банком (ЄІБ), а 0,8 млрд грн — власні кошти Укрзалізниці.

Поширити y соціальній мережіЧи не хочете поділитися своїми думками з цього приводу?